prislusuvanje

Македонија

(ВИДЕО) Спасовски: За скандалот со снимањето во Обвинителството ќе има одговорност, ќе се открие кој ја користел опремата

А1он
Скандалот со снимањето во Јавното обвинителство покажува уште еднаш како функционирал режимот на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, рече на денешната прес конференција министерот за внатрешни
Македонија

Обвинителство: Постојат индиции дека се прислушувало од 2013 година, истражуваме дали биле бришени разговори

А1он
Со исклучителна сериозност и внимателност се проверуваат сите аспекти на настанот и се работи на утврдување на евентуална кривична одговорност, изјави портпаролот на Јавното обвинителство
Македонија

Заев: Освен обвинителите, прислушувани и судиите во Кривичниот суд

А1он
Покрај прислушкувањето на сите фиксни броеви од телефонскaта централа во Јавото обвинителство на Република Македонија, таков ист систем бил поставен и во новата зграда на
Македонија

Лазаревски: Броевите кои требало да се прислушуваат на маркирачите им биле доставувани на ливчиња

А1он
Со новиот систем за прислушување „Најс“ се запознав во 2012 година додека бев во канцеларија заедно со Марјан Јанкуловски и Влатко Ѓорѓиевски, кои беа поставени
Македонија

Лазаревски: Копираните логови од незаконското прислушување му ги предадов на Верушевски на крајот на 2010 година

А1он
Врз основа на прецизни пресметки дојдов до тоа кој оператор на кој таргет му пристапил и колку пати во одреден временски период. Секој репродуцент мора
Македонија

Дебата за демократските стандарди во следењето на комуникациите

А1он
Во организација на Факултетот за безбедност-Скопје денеска ќе се одржи научна стручна дебата на тема „Демократските стандарди и практики во следењето на комуникациите и функционален
Македонија

Дебата за реформите во областа на следењето на комуникациите

А1он
Институтот за општествени и хуманистички науки – Скопје (ИОХН-С), во соработка со Асоцијацијата за развојни иницијативи „Зенит“ и Институтот за европски политики (ЕПИ) организира дебата
Видео Македонија

(ВИДЕО) Лазаревски: Сега ќе имавме диктатура, ако не откриевме дека се прислушува

А1он
Ѓорѓи Лазаревски, еден од луѓето без кои јавноста никогаш немаше да ги слушне „бомбите“ што ги објави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за време на
Македонија

Системско решение против злоупотреба на безбедносните служби

А1он
За неполн месец ќе се отвори јавна дебата за реформите на безбедносниот систем што ги подготвува Владата за Управата за безбедност и контраразузунување и на