lazarevski

Македонија

Лазаревски: Ѕвонко Костовски ги вадеше разговорите, но не знам дали внесувал броеви за прислушување

А1он
Целта на мене и на Ѕвонко Костовски откако дознавме дека се врши нелегално прислушување ни беше да го пробиеме новиот систем за прислушување Најс и
Видео Македонија

(ВИДЕО) Лазаревски до Мијалков: Директоре, па јас прв ве внесов во просторијата за прислушување

А1он
„Свиркачот“ Ѓорѓи Лазаревски кој незаконски прислушуваните разговори ги извадил од МВР и ги предал на Зоран Верушевски, на денешното рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ рече дека
Македонија

Лазаревски: Грујевски ми се закануваше доколку не си заминам од МВР ќе бидам обвинет во случајот „Шпион“

А1он
Од МВР си заминав на 31 октомври 2013 година последна закана од Горан Грујевски кој ми кажа доколку не си заминам ќе бидам вклучен во
Македонија

Верушевски побарал доколку може да се снимаат и броевите на Груевски и Мијалков

А1он
Зоран Верушевски, откако почнало вадењето на телефонските разговори, побарал доколку може, да се маркираат односно да се внесат во системот за прислушување броевите на тогашниот
Македонија

Упадот во А1 телевизија бил клучен да се извадат и предадат прислушуваните разговори

А1он
Главен момент кој го убедил Звонко Костовски дека мора да се извадат телефонските разговори е настанот кога со полиција се направи упад во телевизијата А1.
Македонија

Лазаревски: Броевите кои требало да се прислушуваат на маркирачите им биле доставувани на ливчиња

А1он
Со новиот систем за прислушување „Најс“ се запознав во 2012 година додека бев во канцеларија заедно со Марјан Јанкуловски и Влатко Ѓорѓиевски, кои беа поставени
Македонија

Лазаревски: Копираните логови од незаконското прислушување му ги предадов на Верушевски на крајот на 2010 година

А1он
Врз основа на прецизни пресметки дојдов до тоа кој оператор на кој таргет му пристапил и колку пати во одреден временски период. Секој репродуцент мора
Македонија

Лазаревски: Реакциите на вработените во УБК ме натераа да влезам во системот за прислушување

А1он
Инженерот и поранешен вработен во Управата за безбедност и контраразузнавање Ѓорѓи Лазаревски на денешното рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ сведочи за начинот на кој се прислушувало
Видео Македонија

(ВИДЕО) Лазаревски: Јордан Мијалков ме унапреди, Сашо Мијалков ме деградираше

А1он
Свиркачот Ѓорги Лазаревски кој незаконски прислушуваните разговори ги извади од УБК и ги предаде на поранешниот директор на управата, Зоран Верушевски, на почетокот од сведочењето