Верушевски побарал доколку може да се снимаат и броевите на Груевски и Мијалков

Од:

Зоран Верушевски, откако почнало вадењето на телефонските разговори, побарал доколку може, да се маркираат односно да се внесат во системот за прислушување броевите на тогашниот премиер Никола Груевски и директорот на УБК, Сашо Мијалков.

dobivaj vesti na viber

Ова барање Ѓорги Лазаревски и Звонко Костовски одбиле да го исполнат.

– Нас не ни падна на памет да направиме такво нешто бидејќи се што се маркира останува како траен запис кај операторите кои беа контролирани. Не сакавме да маркираме бидејќи не сакавме да направиме криминал, вели Лазаревски.

Како што тврди Лазаревски, селектирањето на материјалите го правеле Верушевски и Костовски, а тој само пренесувал пораки меѓу нив.

Дисковите првично биле предавани два пати неделно, а потоа дошло до прекин поради летниот период, а од септември повторно продолжиле со префрлување на информациите

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Му застаре дело на Мијалков за прислушкувањето, обвинителот побара да се запре постапката

Ана Ололовска

Предистрагата за високите бонуси на поранешните специјални обвинители не мрда од „мртва точка“

Кристијан Ландов

Продолжуваат судењата за „Таргет-Тврдина”, „Титаник“ и „Плацеви на Водно“

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов