prislusuvanje

Македонија

Владата и Собранието молчат за масовното прислушување

А1он
Владата и Собранието се уште ги игнорираат барањата на народниот правобранител, Иџет Мемети, за информации по однос на прекршувањата на правата и слободите на граѓаните
Свет

Пирс Морган по втор пат испрашуван за прислушувањето во „Дејли Мирор“

А1он
Некогашниот главен уредник на британскиот весник „Дејли Мирор„ Пирс Морган, по втор пат е испрашуван од лондонската Метрополитен полиција,во врска со истрагата што се води
Видео Македонија

(ВИДЕО) Кодот на Верушевски – пародија по социјаните мрежи

А1он
Објавувањето на детали од истрагата на неколку медиуми дека семејството Верушевски користело бројки за комуникација, наиде на потсмев по социјалните мрежи. Обидот да се прикаже
Македонија

Шведска амбасада: Кршење на Виенската конвенција е следење на дипломатска кореспонденција

А1он
Амбасадата на Шведска преку соопштение ја изрази загриженоста за прислушувањето во Македонија и за актуелната политичка состојба. „Изнесените наводи дека се случило следење од голем
Македонија

Вајгл: Ситуацијата во Македонија е многу сериозна, треба да ѝ помогнеме

А1он
Ситуацијата во Македонија е многу сериозна, оцени известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Иво Вајгл. – Не би сакал да предвидувам катастрофални сценарија, но мора
Македонија

Чие било увото и кој му наредил да слуша?

А1он
Премиерот Никола Груевски вчера во обраќање пред јавноста имаше обемно, жестоко и контраверзно објаснување на случувањата во аферата „Пуч“ и нејзиниот можеби главен атрибут прислушувањето
Македонија

Реакција на Советот за етика во медиумите за прислушувањето новинари

А1он
Советот за етика во медиумите на Македонија изразува сериозна загриженост по сознанието за прислушувањето новинари, сметајќи дека со тоа се нанесува голема штета и последици