puc

Македонија

42 илјади евра ќе му плати државата на Верушевски зашто бил неосновано притворен

Васко Маглешов
Судијката Јехона Садику во отсуство на ексразузнавачот Зоран Верушевски ја изрече пресудата за тужбата за нарушени чест и углед и неоснованиот притвор. Државта треба на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Судот со двојни аршини: За „Пуч“ дозволи, за 27 април обвинението се оценува без јавноста

Васко Маглешов
Судиите Марин Станевски, Оља Ристова и Даниела Алексовска Стојановска, иако адвокатите на обвинетите побараа, не дозволија јавност на оценката на обвинението за 27 април. Обвинителка
Македонија

Верушевски за душевна болка бара 71 илјади евра од државата зашто бил неосновано уапсен и притворен

Васко Маглешов
Ексразузнавачот и советник за безбедност на премиерот, Зоран Заев, Зоран Верушевски ја тужи државата за двата неосновани притвора со кои беше во затвор 11 месеца
Македонија

ВИДЕО: Ако не чуле обвинителите досега, еве сега нека истражат кој нè местел во „Пуч“, повика Заев

Васко Маглешов
Премиерот Зоран Заев го повика Јавното обвинителство по допрен глас да истражи кој го местел него и останатите обвинети во случајот „Пуч“. „Ако немало допрен
Свет

Издаден налог за апсење на уште 122 воени лица поради неуспешниот обид за пуч во Турција

А1он
Турските власти денеска издадоа налог за апсење на 122 припадници на армијата под сомнение дека се поврзани со мрежата на имамот Фетулах Ѓулен, кој живее
Македонија

СЈО нема кривично да го гони Звонко Костовски во предметот „Пуч“

А1он
Специјалното јавно обвинителство во шестиот шестмесечен извештај за сработеното, објави дека донело решение за непреземање на кривично гонење на обвинетиот Звонко Костовски, за кривичното дело
Uncategorized

Врховен суд: Не може да одговара помагачот за прислушувањето, ако не биде осуден Зоран Верушевски

А1он
Пресудата за единствениот осуден во случајот „Пуч“, Звонко Костовски, е нејасна и противречна, наведе кривичниот совет на Врховниот суд во одлуката за барањето за заштита
Видео Македонија

(ВИДЕО) Фетаи: Не може да сте осудени за кражба без да се наведе што е украдено и кому му припаѓа

А1он
Специјалните јавни обвинителки Фатиме Фетаи и Ленче Ристовска, по завршувањето на седниците во Врховниот суд, изјавија дека од двата приговори поднесени за замрзнувањето на имотот
Македонија

Врховен расправаше за пресудата на Костовски, за имотот на ВМРО-ДПМНЕ в понеделник

А1он
Врховниот суд на денеска на јавна седница расправаше за барањето за заштита на законитоста поднесено од Специјалното јавно обвинителство за пресудата за шестообвинетиот во случајот
Македонија

Врховен ќе расправа за Звонко Костовски и за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ

А1он
Врховниот суд на денешната седница треба да се расправа за Барањето за заштита на законитоста поднесено од Специјалното јавно обвинителство за пресудата за шестообвинетиот во