Врховен ќе расправа за Звонко Костовски и за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Од:

Врховниот суд на денешната седница треба да се расправа за Барањето за заштита на законитоста поднесено од Специјалното јавно обвинителство за пресудата за шестообвинетиот во случајот „Пуч“, Звонко Костовски.

Скопскиот Кривичен суд на 25 февруари 2015 година донесе пресуда за поранешниот вработен во УБК, Звонко Костовски, со образложение дека како службено лице во МВР од 2010 година неовластено ја користел опремата на МВР за следење на комуникациите и во неа внесувал телефонски броеви на политичари и други јавни личности. Костовски ја потпиша спогодбата со Јавното обвинителство и се согласи за издржување затворската казна од три години.

Барањето до Врховен суд е поднесено, бидејќи според СЈО казна не може да издржува само шестообвинетиот како помагач за нелегално прислушување, а притоа да не одговараат извршителите. Затоа СЈО побара ревизија на правосилната пресуда за да се утврди одговорност на сите фактори, како и поради контрадикторните факти во случаите „Пуч“ и „Таргет“.

Врховните судии денеска треба да одлучуваат и по барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) да се замрзне имотот на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи претходно Кривичниот суд го одби ова барање.

СЈО изрази сомнеж дека имотот на ВМРО-ДПМНЕ е стекнат на незаконски начин, порадишто побара негово замрзнување.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Арсовски: Заев брза со законот за ЈО, за снимките со кои се открива соработката со Боки да не бидат докази

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Здравство му даде над 6 милиони евра државни тендери на човек кој гради заедничко здание со семејството на Филипче

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трајковска: Богдановиќ да одговори до каде е ветената 7-метарска кула за прочистување на воздухот

Ана Ололовска

СДСМ: Единствено време кога нашата држава била заложник се 11 години на ВМРО-ДПМНЕ и Груевски

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е исплашен бидејќи ќе одговара и ќе мора да го врати украденото

Ана Ололовска

Зекири: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ ја обновија криминалната коалиција

Предраг Петровиќ