(ВИДЕО) Судот со двојни аршини: За „Пуч“ дозволи, за 27 април обвинението се оценува без јавноста

Од:

Судиите Марин Станевски, Оља Ристова и Даниела Алексовска Стојановска, иако адвокатите на обвинетите побараа, не дозволија јавност на оценката на обвинението за 27 април. Обвинителка во предметот е Ивана Трајчева.

Ова е двојна пракса на судот, бидејќи, кога Зоран Заев како обвинет и адвокатите побараа јавна седница за оценка на обвинението во случајот „Пуч“ тоа им беше дозволено.

Во судот дојдоа обвинетите и нивните адвокати. Според теоријата на обвинителството, обвинетите Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески и Владимир Атанасовски, на почетокот на 2017 година по неуспешните преговори за формирање Влада, со намера да го загрозат уставниот поредок и безбедноста на земјата, подготвиле и реализирале план со акти на насилство да оневозможат мирно примопредавање на власта на новоформираното парламентарно мнозинство.

Обвинетите, како што наведе Обвинителството, ги организирале и материјално ги поддржале масовните протести, првин пред Државната изборна комисија, а потоа и протестите на движењето „За заедничка Македонија“ што кулминираа со насилното влегување во парламентот на 27 април 2017 година.

Организаторите ја вклучиле севкупната партиска структура и материјални средства за исполнување на целта, притоа овозможиле и континуирано намалување на бројот на полициски службеници за обезбедување на протестите и на зградата на Собранието.

Критичниот ден организирале непречено влегување на народните маси во парламентот, вклучувајќи патриотски здруженија и ангажирајќи извршители на насилство.

Во седиштето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, двајца од обвинетите постојано го мобилизирале членството на партијата од Скопје и другите градови во одреден момент да извршат насилен упад во Собранието, знаејќи однапред дека објектот не е соодветно обезбеден и заштитен со полициски сили и дека пречките за влез во Собранието ќе бидат отстранети.

Извршителите на нападот се неправосилно осудени на вкупна казна затвор од над 200 години.

Би можело да ве интересира

На Вељаноски, Јанакиески, Ристовски и Атанасовски им се суди за организација на „крвавиот четврток“

Мери Јордановска

По изјавата на Мукоски барање до Русковска да се испита улогата на Милошоски во крвавиот упад на 27 април

Кристијан Ландов

Груевска Илиевска ќе биде дел од судечкиот совет за организаторите на 27 април

Драган Поповски

Џолев одлучи Туфегџиќ да не им суди на организаторите на 27 април бидејќи ќерка му дала исказ како оштетена

Кристијан Ландов

Започнува судењето за организаторите на крвавиот упад во Собранието

Кристијан Ландов

Нема да им биде укината амнестијата на дел обвинетите за 27 април, судот нема да ја оценува уставноста

Ана Ололовска