ota

Македонија

ОТА во правен вакуум без директор: Мандатот на Ангеловски истекува утре, Собранието дури вчера распиша нов оглас

Орце Костов
Директорот на ОТА Зоран Ангеловски вчера закажа прес-конференција, која требаше да се одржи денеска пред Собранието, но изутринава настанот беше откажан. Мандатот на Ангеловски истекува
Македонија

ОТА: Не е набавен, не се користел, ниту се користи софтверот „Предатор“

А1он
Уште еднаш повторуваме и со сигурност уверуваме дека од страна на Оперативно-техничката агенција (ОТА) не е набавен, не се користел, ниту се користи споменатиот софтвер
Македонија

Реакција од ОТА на прес-конференцијата на пратеникот Бране Петрушевски

А1он
„Со ова обраќање во име на Оперативнотехничката агенција најодговорно и во целост ја негираме изјавата и дезинформациите изнесени од страна на пратеникот Бране Петрушевски на
Македонија

Донесена владина Уредба за финансирање на ОТА за време на вонредна состојба

А1он
Владата на 71-та седница донесе Уредба со законска сила за примена на Законот за електронски комуникации во делот на финансирање на Оперативно-техничката агенција (ОТА), за
Македонија

ОТА во моментов следи 159 комуникации, можно е некои да се поврзани со „Рекет“

А1он
Оперативно-техничката агенција – ОТА во моментов активно следи 159 комуникации, а постои можност некои од нив да се поврзани со најновиот случај „Рекет“, изјави денеска
Македонија

Собранието заклучи-ОТА работи солидно и ги почитува законите и процедурите

Виктор Јованов
Оперативно-техничката агенција иако е нова институција, солидно се оформува, работи согласно законските надлежности и ги почитува сите пропишани процедури. Ова е наведено во Извештајот за
Македонија

Ангеловски: Незаконско прислушување нема, во моментов се следат комуникациите од 188 броеви

А1он
Претседателот на Комисијата за надзор на спроведувањето на мерките за следење на комуникациите, Емил Димитриев, денеска изјави дека е извршен увид во Оперативно техничката агенција
Македонија

Собранието распиша оглас за тројца членови за Граѓанскиот совет за надзор на ОТА

А1он
Собранието распиша оглас за тројца членови за Граѓанскиот совет за надзор на ОТА. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ гласаа против бидејќи, како што велат, се објавува парцијален
Македонија

ИТ експерти ќе и помагаат на Комисијата за надзор за спроведувањето на ПИ-мерки

А1он
Во рок од 10 дена ќе биде објавен јавен повик за ангажирање на двајца постојани експерти во собраниската Комисија за надзор на спроведувањето на посебната
Македонија

ОТА прислушувало 8 лица по наредба на СЈО

А1он
Годишниот извештај за работата на новоформираната Оперативно-техничка агенција за 2018 година, објавен на веб-страницата на Собранието, покажа дека лани имало вкупно 153 случаи на следење