ОТА: Не е набавен, не се користел, ниту се користи софтверот „Предатор“

Од:

Уште еднаш повторуваме и со сигурност уверуваме дека од страна на Оперативно-техничката агенција (ОТА) не е набавен, не се користел, ниту се користи споменатиот софтвер „Предатор“ и малициозна е намерата да се направи каква било поврзаност на ОТА со настаните во Грција, а особено кога истото е веќе јавно демантирано, се вели во денешното соопштение од ОТА.

За жал и покрај јавните објави и деманти од страна на ОТА, се посочува во соопштението, продолжува трендот на манипулирање на јавноста со свесно креирање и објавување на невистинити содржини од страна на политички центри на моќ и нивно пласирање во дел од медиумите.

По спроведувањето на реформите во делот на следењето на комуникациите и формирањето на ОТА како самостоен и независен државен орган, потенцираат, основна мисија и цел на ОТА е придонесување кон враќање на изгубената доверба на јавноста кон еден особено чувствителен институционален сегмент.

– Во таа насока ОТА посветено работи на воспоставување на законски, безбеден, ефикасен и контолабилен систем за следење на комуникациите. Со воспоставените механизми на заштита од страна на ОТА, следењето на комуникации без издадена судска наредба во Република Северна Македонија е минато и масовно следење не е и нема да биде возможно. Во насока на заштита на јавниот интерес, апелираме на одговорно постапување од страна на сите чинители, како и на промптно институционално постапување за што веќе е известено Јавното обвинителство, се наведува во соопштението од ОТА.

Би можело да ве интересира

„Работи во Софија, а патува до Скопје за да внесе раскол во МПЦ“: Кој е рускиот свештеник Змеев кој доби забрана за влез во Македонија

Орце Костов

ОТА во правен вакуум без директор: Мандатот на Ангеловски истекува утре, Собранието дури вчера распиша нов оглас

Орце Костов

Американски маринци уапсени за шпионажа: Продавале воени тајни на Кина

Реакција од ОТА на прес-конференцијата на пратеникот Бране Петрушевски

Ана Ололовска

Уапсен и обвинет за велепредавство водечкиот руски експерт за хиперсонични проектили

Донесена владина Уредба за финансирање на ОТА за време на вонредна состојба

Ана Ололовска