ОТА прислушувало 8 лица по наредба на СЈО

Од:

Годишниот извештај за работата на новоформираната Оперативно-техничка агенција за 2018 година, објавен на веб-страницата на Собранието, покажа дека лани имало вкупно 153 случаи на следење на комуникации согласно законски одредби.

За потребите на специјалното јавно обвинителство се изведени вкупно 8 прислушувања, а дополнителни 5 се следења за потребите на полицискиот оддел за борба со организиран и сериозен криминал.

За преостанатите 140 наредби од судот за следење, нема податоци во годишниот извештај на агенцијата.

ОТА почна да функционира од први ноември. Агенцијата ги спроведува судските наредби за прислушување, а содржината ја доставува до органот кој барал следење.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Дел од измените на Кривичниот законик од утре стапуваат на сила: Што ќе значат за осудените ексфункционери

Александар Тодески

ОТА во правен вакуум без директор: Мандатот на Ангеловски истекува утре, Собранието дури вчера распиша нов оглас

Орце Костов

ВМРО-ДПМНЕ: Обвинителството молчи за шпионскиот софтвер Предатор, Ковачевски дал наредба за масовно прислушкување

Предраг Петровиќ

ОТА: Не е набавен, не се користел, ниту се користи софтверот „Предатор“

Реакција од ОТА на прес-конференцијата на пратеникот Бране Петрушевски

Ана Ололовска

Судот во Стразбур ќе ја објави одлуката за поништената аболиција на Иванов

Катерина Ѓуровски