vlada na rm

Економија

Владата фатена во лага, не субвенционира 73% од сметките за струја, тврди ВМРО-ДПМНЕ

А1он
Владата едно зборува дома пред граѓаните, друго кажува пред официјалните кредитори кои нѝ даваат пари. Во извештајот на ММФ, со кој се побара заемот за
Македонија

Обвинителството потврди: Истрага за фирма која ја чисти Владата

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно физичко и едно правно лице за продолжено кривично дело – Злоупотреба на постапката
Македонија

Социјално ранливите категории и пензионерите четири месеци ќе добиваат помош од државата

А1он
На денешната седница на Владата е усвоен Предлогот на Закон за финансиска поддршка на социјално ранливи категории граѓани за справување со енергетската криза, предложен од
Економија

Митилинеос – Когенеративна постројка Скопје“ доби статус на стратешки инвестиционен проект

А1он
На седница на Валдата денеска е донесена одлука за утврдување статус на стратешки инвестиционен проект, за проектот „Митилинеос“ Когенеративна постројка Скопје“ на Друштвото за производство
Македонија

Ќе се зголемат платите на војниците, Владата го утврдила текстот на Законот за служба во АРМ

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 48 седница го утврди текстот на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за служба во Армијата
Македонија

Владата почнува кампања „Сега се е јавно, корупцијата не се исплати“

А1он
Владата од денеска ја почнува кампањата „Сега се е јавно, корупцијата не се исплати“ која е насочена кон целосно искоренување на оваа појава во општеството.
Македонија

Влада: Немаме никаква поврзаност со анализите на ИФИМЕС

А1он
Владата вечерва соопшти дека ја оценува како несоодветна постапката вршителот на должноста амбасадор на нашата земја во Софија, Владимир Крстевски да биде повикан на разговор
Македонија

Формирана комисија за спроведување на мерката за клима инвертери

А1он
Владата на денешната седница донесе решение за формирање Централна Комисија за следење на спроведувањето и имплементирањето на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни
Македонија

ВИДЕО: Владата преку ноќ ја отстрани таблата од фасадата, се чека новиот натпис со Северна

А1он
Владата преку ноќ ја отстрани таблата од фасадата со натписот – Влада на Република Македонија. Дека го нема стариот назив, јавноста дозна утрово кога фасадата