republika severna makedonija

Македонија

Од 1 јули ќе се издаваат пасоши со името Република Северна Македонија, предложени законските измени

А1он
Од 1 јули годинава ќе започне издавањето на новите патни исправи на државјаните на земјава со новото уставно име, предвидува меѓу другото Предлог на законот
Регион

Ѓилас: ЕУ мижи пред случувањата во Србија

А1он
Претседателот на српската опозициска “Партија за слобода и правда”, Драган Ѓилас изјави денеска дека оценката на шефот на Делегацијата на ЕУ во Србија, Сем Фабрици,
Македонија

Потребни се млади стручни кадри, дуалното образование важно за успешна економија

А1он
Дуалното образование и создавање млади квалификувани кадри според потебите на економијата е важно за економски успех и затоа треба да се вложат напори да се
Македонија

Во декември 40,6 илјади туристи ја посетиле земјава, најмногу во Скопје

А1он
Над 40 илјади странски туристи ја посетиле земјава во последниот месец од минатата година. Најпривлечни биле Скопје каде од вкупниот број 40.627 престојувале 19.290, и
Македонија

ВИДЕО: Поддршка од Полска за ЕУ и НАТО

А1он
Република Северна Македонија и Република Полска одржуваат пријателски односи, со постојан политички дијалог, со растечка економска соработка и со обострана заложба за јакнење и унапредување
Македонија

Состанок на Заедничкиот експертски комитет за отворање граничен премин во областа на Преспанското Езеро

А1он
Прв состанок на Заедничкиот експертски комитет за воспоставување граничен премин во областа на Преспанското Езеро се одржа денеска во Скопје, кој го водеше државниот секретар
Македонија

ВИДЕО: Отворен нов граничен премин со Косово, Белановце-Станчиќ.

А1он
Техничкиот премиер Оливер Спасовски придружуван од заменик претседателот на Владата, одговорен за европски прашања Бујар Османи, заменик претседателот на Владата и министер за политички систем
Регион

Сореца: Ќе го продолжиме со „притисокот“ за започнување преговори за Албанија и Северна Македонија

А1он
Амбасадорот на делегацијата на Европската Унија во Албанија, Луиџи Сореца изјави дека Европската комисија ќе продолжи да врши притисок за започнување на пристапните преговори со
Македонија

И Грција ќе ги менува таблите со старото име

А1он
Грција веќе ја призна Северна Македонија, а тоа ќе се одрази во секое официјално споменување, вклучувајќи ги и таблите, рече портпаролот на грчката Влада и
Регион

Мета ја поздрави ратифкацијата на Протоколот за членство во НАТО

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета ја поздрави ратификацијата во албанскиот Парламент на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. Мета на „Фејсбук“, напиша дека