Состанок на Заедничкиот експертски комитет за отворање граничен премин во областа на Преспанското Езеро

Од:

Прв состанок на Заедничкиот експертски комитет за воспоставување граничен премин во областа на Преспанското Езеро се одржа денеска во Скопје, кој го водеше државниот секретар во Министерството за надворешни работи и претседател на нашата делегација Зоран Попов.

Грчката делегацијата ја предводеше Константинос Цувалас, генерален секретар за јавен ред во Министерството за заштита на граѓаните.

За време на сотанокот беа разменети мислења за идните активности што треба да ги преземе Заедничкиот експертски комитет за отворање на граничниот премин.

Двете страни го разработија и постигнаа во принцип согласност за текстот на Правилникот за работа и постапка на Заедничкиот експертски комитет што треба биде усвоен на неговиот втор состанок.

Состанокот се одвиваше во позитивна и конструктивна атмосфера и во духот на меѓусебно разбирање, соопшти МНР.

На средбата е договорено вториот состанок на Заедничкиот експертски комитет да се одржи во првата половина на март 2020 година во Република Грција.

Би можело да ве интересира

Лажни негативни резултати од тестови за Ковид-19 се продаваат за 40 евра на грчко-бугарската граница

А1он

Сириза: Грчката влада се опушта, а бројот на новозаразени расте

А1он

Во отпадните води во Солун откриено присуство на геноми на коронавирусот

Ана Ололовска

Сакеларопулу со поддршка до Вартоломеј за Света Софија

Ана Ололовска

Комисијата на епидемиолози предлага откажување на панаѓурите во Грција и зголемена контрола на копнените граници

Ана Ололовска

Пецас: Грција бара од ЕУ листа со санкции за Турција во случај да ги прекрши нашите суверени права

Ана Ололовска