Johanes Han

Магазин

Се ожени еврокомесарот Јоханес Хан

А1он
Европскиот комесар за финансии Јоханес Хан се ожени со својата долгогодишна партнерка, поранешната австриска вицеканцеларка Сузана Риес-Пасер. „Се венчавме во кругот на семејството и пријателите
Македонија

Хан на „Твитер“: Крајно време е земјите-членки на ЕУ да го испорачаат своето

А1он
Северна Македонија и Албанија испорачаа, сега е крајно време земјите-членки да го испорачаат своето, објави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на неговиот налог на „Твитер“.
Македонија

Хан: ЕК за Северна Македонија ќе предложи влегување во подготвителната фаза на преговори

А1он
Европската комисија кон крајот на мај ќе го претстави годишниот извештај за напредокот на земјите во процесот на проширувањето. Комисијата за Северна Македонија и Албанија
Регион

Црногорската опозиција на средба со Хан побара формирање техничка влада

А1он
Лидерите на црногорските опозициски партии денеска на средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во Подгорица се заложија за формирање техничка влада, како единствен начин
Регион

Хан и Могерини бараат дијалог меѓу власта и опозицијата во Албанија

А1он
Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан во заедничка изјава околу последните
Македонија

Хан: Договорот од Преспа е можност за зајакнување на добрососедските односи и промоција на билатералната соработка

А1он
Договорот од Преспа е пример за помирување и можност за зајакнување на добрососедските односи, пишува еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан во писмениот одговор на пратеничкото
Регион

„Коха Диторе“: Хан бара Приштина и Белград да прогласат „прекин на огнот“

А1он
Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан предлага посебен формат за решавање на економските пречки меѓу Косово и Србија, со тоа што двете земји