Хан: Ова се одлучувачки денови за Македонија

Од:

Еврокомесарот за проширување на Унијата, Јоханес Хан преку неговиот профил на социјалната мрежа „Твитер“ порача дека ова се одлучувачки денови за Македонија каде претстои гласање за иднината на земјата.

„Ова се одлучувачки денови за Македонија. Пратениците ќе гласаат за историскиот Преспански договор што ги отвора вратите на земјата за евороатлантската интеграција. Ова е гласање за иднината на земјата и позитивните перспективи за граѓаните“ гласи коментарот на Хан на „Твитер“.

Во Собранието во 15 часот ќе започне седницата за уставните измени, каде се очекува пратениците да гласаат, по исцрпувањето на дискусијата. Неофицијално, обезбедено е потребното дво-третинско мнозинство.

Би можело да ве интересира

Интелектуалци најавија формирање на „Собрание на слободна Србија“

А1он

Џафери – Холштајн: Приоритет на германското претседателство е отпочнување на преговори за членство на земјата во ЕУ

Ана Ололовска

Џафери: Изборите ќе бидат невообичаени, ќе мораме сите најдисциплинирано да се придржуваме на мерките

Ана Ололовска

Нема да биде свикано Собранието, нов пратенички состав по изборите

Ана Ололовска

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста и законитоста на одлуката за распуштање на Собранието

Ана Ололовска

Уставниот суд ќе одлучува дали ќе отвори постапка за одлуката за распуштање на Собранието

Ана Ололовска