Меѓународниот ден на Ромите – 8 април, неработен за припадниците на ромската заедница

Од:

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РСМ, 8 април 2022 година, петок, Меѓународниот ден на Ромите е неработен ден за граѓаните припадници на ромската заедница во Република Северна Македонија.

dobivaj vesti na viber

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните припадници на ромската заедница во Република Северна Македонија им го честита Меѓународниот ден на Ромите.​

Би можело да ве интересира

Министерството за труд: ВМРО-ДПМНЕ злоупотребува и деца за политички цели

„Вторник само за Роми“ – Базен во Шуто Оризари со натпис дискриминирал врз основа на етничка припадност и боја на кожа

Орце Костов

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Ана Ололовска

МТСП: Ја зголемивме висината на правото на посебен додаток за 15% за сите подвидови на корисници

Ана Ололовска

МТСП: Во тек е исплатата еднократна помош за примателите на гарантирана минимална помош

Ана Ололовска

Тренчевска: МЕЛКО методот значајно ќе придонесе за поквалитетен воспитно-образовен процес во градинките

Ана Ололовска