Ѓорѓи Трендафилов: Македонија е дискриминаторска земја не само во однос на етничкото потекло

Од:

„Македонија е длабоко дискриминаторска држава, не само во однос на етничкото потекло или националните малцинства, нашата дискриминација се заснова на социјалните права. Проблемот е во минатото, во времето на комунизмот се уште се трудиме да се најдеме како држава, како нов народ, истакнува Ѓорѓи Трендафилов, поранешен функционер во владата на Љупчо Георгиевски во интервју за БГНЕС.

Трендафилов е поранешен портпарол на Министерството за одбрана и Владата на Република Северна Македонија и поранешен пратеник.

Во однос на „францускиот предлог“, професорот истакна дека македонската влада постапува по принципот: „добро, готово, одиме во НАТО и одиме на следниот план“.

„Толку проекти, многу иницијативи со Бугарија беа замрзнати. Политичката елита во Македонија не се труди да работи со бугарските партнери, со академската заедница, со новинарите. Тие навистина мислат дека се е веќе направено и бидејќи сме веќе во НАТО, не треба ништо повеќе да правиме сега или во иднина“, додаде тој, појаснувајќи:

„Дел од политичката елита го разбира проблемот, тие се свесни за бугарските тврдења за историското наследство, се обидуваат да го заобиколат проблемот со луѓето од другите земји на ЕУ, особено со некои леви центри или се обидуваат да го претстават проблемот. како целосно историски. Но, нејзината длабочина е поголема од она што го мислиме за времето пред 100 години“.

Трендафилов го дефинираше судскиот систем во Северна Македонија како нефункционален, многу претставници од европската заедница веќе укажаа на проблемите со владеењето на правото.

„Европскиот амбасадор во Скопје беше многу јасен за владеењето на правото во Македонија. Холандскиот амбасадор рече дека судското тело во Македонија во моментов е нефункционално. Македонската влада не прави измени во основните услуги за граѓаните. Па кога функционерите зборуваат дека сме демократска земја по етничка припадност, со силни институции, дека нема дискриминација…, всушност вистината е дека Македонија е длабоко дискриминаторска земја, не само по етничко потекло или национално малцинствата, нашата дискриминација е основата на јавните права“.

Професорот направи споредба меѓу балканската земја и Авганистан под талибанците во однос на правдата. Тој ја коментираше и „длабоката држава“ кај нашиот западен сосед.

„Во Македонија има 97 отсто пресуди – повеќе отколку во Авганистан под талибанците. Оваа правда не само што е глува, туку и слепа“, категорично изјави тој.

За усвојувањето на уставните измени од Скопје, Трендафилов не е оптимист.

„Сите европски функционери велат дека нема да има друг предлог, мора да се направат уставните измени, а ако не, следниот чекор ќе биде да се почнат разговори само со официјалните претставници во Албанија, а не се знае што ќе биде по ноември. Донесувањето на уставните измени е лесен дел, тежок дел ќе биде нивното спроведување“.

Би можело да ве интересира

Габриел: Нема билатерален проблем меѓу Софија и Скопје

Пешевска до Џамбаски: Вие сте срам не само за Бугарија, туку и за функцијата европратеник

Ковачевски: Ќе се покачи цената на струјата поради таксата од Бугарија за рускиот гас

Орце Костов

Во Бугарија: Ученичка падна од вториот кат во училиште

(ВИДЕО) И „вмровците“ и „сдсмовците“ ја сметаат Бугарија за најголема закана, а Србија е најголем пријател за граѓаните

Орце Костов

ИФИМЕС: Бугарија ги користи тензиите меѓу Србите и Албанците за да „најде“ што повеќе Бугари во Косово