„Ти си следна“, 16-годишник од Скопје доби кривична – се заканувал по живот на класната

Од:

Малолетник, на возраст од 16 години доби кривична пријава поради загрозување на безбедноста.

Средношколецот на социјалните мрежи постирал фотографии со закана по живот кон професори.

Според информациите на А1он малолетникот објавувал фотографии од пиштол со порака до професорите ,,ти си следна“

Овие фотографии стасале до директорот на училиштето кои видно вознемирен веднаш пријавил во полиција.

Полицијата веднаш превзела мерки и како што потврдија за А1он малолетникот заработил кривична пријава и ќе одговара за стореното, бидејќи има навршено 16 години.

Средношколецот е од средно училиште во подрачјето на Општина Карпош, бил приведен на распит од службеници на ЕВР Карпош.

„На 05.05.2023 полициски службеници од ЕВР Карпош при СВР Скопје привеле 16-годишен малолетник- ученик, постапувајќи по пријава од директорот на училиштето поради објава на социјална мрежа на содржина со закани по живот кон професори. Известен е јавен обвинител и против лицето ќе биде поднесена кривична пријава до ОЈО за сторено кривично дело загрозување на сигурноста.“, велат од МВР за А1он.

Кривичната пријава против малолетникот ќе биде предмет на обработка во Основното јавно Обвинителство во Скопје.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Змија на кејот на Вардар во Скопје: Топлото време ги раздвижи змиите

А1он

Насилство во Скопје: Со автомобил му го попречи патот, па му се закануваше со пиштол

Горан Наумовски

Спојувањето предмети е како хирурзите да гаснат пожар, а пожaрникарите да работат во конфекција – протест на наставниците

Наставник поттикнал ученик физички да нападне соученик

Горан Наумовски

МВР уапси скопјанец: Уценувал познаничка со наводни компромитирачки фотографии

(ВИДЕО) Поради пожар под мостот „Беласица“, сообраќајот пренасочен по другите улици

Горан Наумовски