profesori

Македонија

(ВИДЕО) Ристески: Се ближи времето кога ќе тргнеме кон зградата на ССМ

А1он
ССМ стана навивачка група, поздравува се живо што оваа Влада ќе донесе, повеќе нема никакво легитимитет, им порача на насобраните граѓните пред Влада, Марјан Ристески,
Македонија

Професорски пленум: Да го потсетиме Адеми дека ќе се работи на НОВ закон за високо образование

А1он
Професорскиот пленум со неверување и незадоволство ја прими информацијата за јавно изразениот став на министерот Адеми и неговото разбирање како треба да се води процесот
Македонија

110 професори до Владата: Откажете се од државниот испит или следи жесток отпор

А1он
Со име и презиме, сто и десет професори му се обратија преку оглас на премиерот да се откаже од измените во Законот за високо образование,
Македонија

Новинарскиот синдикат ги поддржа професорите што штрајкуваат со глад

А1он
Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денеска се солидаризираше и даде поддршка на професорите Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски, кои штрајкуваат