plenum

Македонија

Студентски пленум се огради од Туфегџиќ, таа вели дека е на листа како граѓански активист

А1он
Студентски пленум на својата фејсбук-страница се огради од „јавните и приватните ставови“ на Ивана Туфегџиќ, која го доби деветтото место на кандидатската листа на опозицијата
Македонија

Студентски пленум објави повик за предлог модели за студентско организирање

А1он
Студентски пленум објави повик за доставување предлог модели за студентско организирање кои ќе бидат консултирани при креирањето на предлогот за измена на Статутот на УКИМ.
Македонија

Погледнете го видеото „брУКИМ“ од Студентскиот пленум

А1он
Студентскиот пленум објави видео во кое се сумирани најважните снимки и настани поврзани со скандалозните студентски избори кое завршува со повикот „брУКИМ, реагирај!“
Македонија

(ВИДЕО) Автономија на УКИМ: Студентите влегоа на факултети

А1он
Студенти од Студентскиот пленум влегоа на факултетите во склоп на УКИМ. Тие денеска протестот го започна во 19 часот пред СПУКМ, каде свои обраќања имаа
Македонија

(ВИДЕО) Студентскиот протест се движи кон УКИМ

А1он
Демонстрантите се движат кон УКИМ и скандираат „Полициска држава“, „Долу диктатура“, „Стоп за полициската бруталност“ и носат транспаренти „Доста тепате студенти“. Движејќи се кон УКИМ,
Македонија

Власта со специјалци ќе ги растерува студентите од пред СПУКМ

А1он
Голем број припадници на единицата за брзо распоредување пристигнаа пред седиштето на СПУКМ каде заедно со однесените гласачки кутии се членовите на парлементот со истечен
Македонија

Студентите ги пуштија професорите, ќе има седница на Сенатот

А1он
Падна договор помеѓу професорите кои треба да расправаат за изборот на нов ректор и претставниците на Студентскиот пленум. Според договорот, седницата на Сенатот ќе се
Македонија

Градишки: Ректорот Стојковски е одговорен, требало да знае дека има студенти со изминат мандат

А1он
Од утрово сите професори, членови на Универзитетскиот Сенат се пред вратата на Ректоратот. Студентите го блокираат влезот и бараат да се одложи изборот на нов