plenum

Македонија

Студентски пленум: 20 студентски парламенти на УКИМ се нелегитимни!

А1он
Студентскиот пленум направи детален приказ на сите 23 Студентски парламенти на УКИМ. Според документите од Централен регистар, има само три легитимни Студентски парламенти, откриле пленумците.
Македонија

Ректорот Стојковски го игнорира Професорскиот пленум, се бара негова одговорност

А1он
Професорскиот пленум соопштува дека Ректорот на УКИМ, Велимир Стојковски, до вчера не одговорил на нивниот јавен повик и на апелот од Студентскиот пленум и на
Македонија

Студентски пленум: Ректорот се прогласи за ненадлежен за барокните факултети

А1он
По барањата кои Студентскиот пленум ги постави, земајќи го предвид отпочнувањето со градежни активности во главниот универзитетски комплекс за нови барокни згради вчера се одржала
Видео Македонија

(ВИДЕО) Студентски пленум до контрадемонстрантите: Имате ли став?

А1он
Откако утрово Студентскиот пленум го блокираше Ректоратот на УКИМ, се појавија и контрадемонстранти, дел од студентите од Факултетот за физичка култура и ФИНКИ, предводени од
Македонија

(ВИДЕО) Стојановски: Овие од МОН се интересираат само за тендерчиња

А1он
Откако стигнаа пред Министерството за образование и наука, средношколците и професорите што ги поддржаа на денешниот протест против екстерното тестирање се обратија директно до министерот
Македонија

Студентски пленум ќе ги бојкотира сите одлуки на МОН

А1он
Студентскиот пленум нема да соработува со Министерството за образование околу Законот за високо образование, бидејќи сметаат дека тие продолжуваат со манипулации и арогантен однос. Тие
Македонија

ФОТО: Студентите и покажаа на полицијата што прават навечер во библиотеката „Браќа Миладиновци“

А1он
Студентите вечерва седнаа на улицата „Партизански одреди“ за да и покажат на полицијата што прават во библиотеката навечер. Со ова го изразија револтот за упадот
Македонија

Професорски пленум: По чија наредба полицијата влезе во Библиотеката?

А1он
Професорскиот пленум најостро го осудува полициското насилство и смета дека ваквото однесување е не само брутален, туку и анти-морален чин со кој се повредуваат сите