Никола Јанкуловски нов ректор на УКИМ

Од:

Деканот и професор на Медицинскиот факултет, Никола Јанкуловски е избран за нов ректор на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“.

Јанкуловски доби 43 гласа, за Ненад Новковски гласаа шесторица, а шест од гласачките ливчиња беа неважечки.

Пред изборот на нов ректор, Студентскиот пленум ја напушти седницата бидејќи Сенатот ги верификуваше мандатите на Студентскиот Парламент, кој според пленумците се нелегитимни.

Би можело да ве интересира

Избор на ректор на УКИМ, во избирачкиот список запишани 1419 гласачи

Ана Ололовска

Независниот академски синдикат бара да се повтори изборот на ректор на УКИМ

Жарко Настоски

Никола Јанкуловски реизбран за ректор на УКИМ

А1он

Професорите Димитриевски, Атанасов и Живковиќ ги бојкотираат утрешните избори за ректор на УКИМ

А1он

НАкС со нова претставка до ДПИ бара прекинување на постапката за избор на ректор

А1он

Обвинителството ја отфрли пријавата на антикорупциска против ректорот на УКИМ

Мери Јордановска