digitalizacija

Македонија

Пендаровски: Неопходно е дигитално описменување и создавање на информирани и дигитално одговорни граѓани

А1он
Претседателот Стево Пендаровски се обрати на конференцијата на тема „Дигитализација“, што во организација на амбасадата на Француската Република и Францускиот институт во Скопје, денеска се
Култура

Дигитализирани дела од композиторот Љубомир Бранѓолица

А1он
„Дигитализација и архивирање на партитурите од творештвото на композиторот Љубомир Бранѓолица“ е насловот на проектот што содржи 153 дела со сериозна музика и претставува само
Uncategorized

Шаќири: Македонија лидер во регионот во процесот на дигитализација

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација д -р Јетон Шаќири учествува на Дигиталниот самит организиран од Советот за регионална соработка (РЦЦ) во Подгорица. Ова е
Македонија

Николовски: Владата ги усвои измените на шестте клучни закони за спроведување на процесот на дигитализација

А1он
На денешната седница Владата ги усвои измените на следниве закони: Законот за личната карта, Законот за матичен број, Законот за државјанство на РСМ, Законот за
Економија

Конференција „Дигитализација 2019“

А1он
Компанијата „Даталаб“ и Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии МАСИТ денеска во Скопје организираат PANTHEON конференција на тема „Дигитализација 2019“. Како што е најавено,
Македонија

Македонија и Косово заедно ќе работат на развој на дигитализацијата во двете земји

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и министерот за иновации и претприемништво на Косово, Бесим Бечај денеска оствари ја работна средба на којшто
Македонија

Втора фаза од процесот на дигитализација

А1он
Компанијата ОНЕ ги информира гараѓаните што следат телевизија преку нејзината дигитална платформа дека почнува со реализација на вториот дел од процесот на дигитализација согласно барањето
Македонија

На граѓаните кои гледаат ТВ преку кабелски оператори не им треба дигитален приемник

А1он
Пратениците попладнево им поставуваа прашања на министрите поврзани со дигитализацијата, обезбедување на железничките премини во Велес, за патишта во Липковско кон границата… Министерот за информатичко
Македонија

ОНЕ: Телевизиите што ќе ги исполнат условите ќе емитуваат дигитално

А1он
Компанијата ОНЕ, избрана на тендер да ја спроведе дигитализацијата во Македонија, денеска соопшти дека е комплетно подготвена целиот процес да профункционира на предвидениот датум задутре