transparentnost

Македонија

Објавен индексот на отворени општини за буџетската 2020 година – Арачиново и Ранковце имаат најниско ниво на отвореност

А1он
Отвореноста на општинските буџети за 2020 година во Република Северна Македонија за прв пат беше измерена преку Индекс за отворени општини (ИОО) од страна на
Македонија

Министерство за информатичко општество и администрација најтранспарентното министерство во регионот

А1он
Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) е најтранспарентното министерство на Владата на Република Северна Македонија, со 82,24 отсто од постигнатите критериуми на истражувањето на
Македонија

Владините заложби за транспарентност даваат резултати и тоа ме радува, соопшти Заев на Фејсбук

А1он
Владата од категорија „просечна транспарентност“ во 2016 година со 25 проценти, оваа година се искачи на 93,5 отсто и е во категорија на институции со
Македонија

Владата ќе ја зголемува транспарентноста на институциите и општините

А1он
Во согласност со политиките за отчетност и транспарентност, на вчерашната седница Владата донесе одлука да ги задолжи сите државни институции, јавните претпријатија основани од неа,
Македонија

Истражување: Владата може да биде потранспарентна околу буџетските трошења во образованието

А1он
Како дел од истражувањето за отворени буџети во 2019, Меѓународното партнерство за буџети-МПБ (International Budget Partnership) пилотираше нов пристап за проценка на достапност на буџетски
Македонија

Истражување: Општото ниво на активната транспарентност и натаму ниско

А1он
Општото ниво на активната транспарентност во Македонија во 2018 година се задржа на ниско ниво, се наведува во истражувањето Индекс на активна транспарентност спроведено во
Македонија

ОБИ 2017: Македонија е меѓу земјите со најлоша буџетска транспарентност

А1он
Македонија е рангирана меѓу земјите со најлоша буџетска транспарентност во светот, соопшти денеска Центарот за економски анализи (ЦЕА), повикувајќи се на истражувањето „Отворен буџет (ОБИ)
Македонија

ТМ: Уставните судии да поднесат оставка, да се истражи можна корупција во јавните набавки и имотната состојба на Маре Ушковска

А1он
Транспарентност Македонија во својот најнов билтен за месец февруари 2016 година, упатува порака до Републичкиот судски совет и до Советот на јавните обвинители да ја
Македонија

ТМ: Зврлески, марионета во рацете на мафијата

А1он
Транспарентност Македонија реагира за одлуката на јавниот обвинител да не покрене постапка за случајот „Македонска банка“ како и според нив нелогочното образложение дека случајот е