transparentnost

Македонија

ТМ: Латас и Ивона ја бранат власта зашто добиле милионски тендери

А1он
Корупцијата во Македонија завзема големи размери и е навлезена дури до највисоките позиции на Собранието, Владата и врвот на владеачката ВМРО-ДПМНЕ, констатира извештајот за јануари
Економија

ТМ: Власта манипулира за нејзините економски успеси

А1он
Транспарантност Македонија со став дека со почетокот на годинава власта го спроведува агресивното предизборно сценарио според кое ситевладини функционери, државни институции и провладини медиуми мора
Македонија

ТМ: Антикорупционерите мораат, но не даваат информации за нивниот имот

А1он
Државната комисија е надлежна да ги проверува анкетните листови за имотните листови на јавните функционери, а упорно одбегнува да го објави имотната состојба на сопствените
Македонија

ТМ: 1,7 милиони евра за нови реклами на Владата и корумпирање медиуми

А1он
Не запира ненаменското, неодговорното и расипничко трошење на парите на граѓаните преку омилениот начин на Владата бесмислени, но извонредно скапи кампањи и промоции за саморекламирање, реагита Транаспарентоност
Економија

ТМ: Колкаво е богатството на Влатко Ѓорчев, Фатмир Бесими и Владимир Талески?

А1он
За само две години по добивањето пратенички мандат, претеникот Влатко Ѓрочев се стекнал со стан од 105 метри квадратни кој чини 110 илади евра и
Економија

ТМ: Зошто премиерот се шета по роуд шоуа, кога инвестициите се невидливи?

А1он
Македонија е закована на самото дно на земји во транзиција според влез на странски инвестиции, а Владата упорно ја форсира тезата дека Македонија е „даночен
Свет

Анкетата „Светски барометар за корупција“ покажува криза на довербата кон политичката класа

А1он
Над половина луѓе во светот сметаат дека корупцијата изминатите две години се зајакнува, покажува денеска објавениот извештај на „Транспаренси интернешенел“. Речиси 27 проценти од анкетираните од невладината
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Транспарентност Македонија за соопштенија се консултира со СДСМ

А1он
„На т.н. невладина органзиација Транспарентност Македонија и требаа неколку дена да се консултира со својата матична партија СДСМ за да излезе со соопштение. Но и
Македонија

Остра реакција на ТМ на невистините и навредите од ВМРО-ДПМНЕ

А1он
Транспарентност Македонија (ТМ) остро реагира на невистините и навредите изнесени од страна на владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ по повод објавувањето на извештајот за месец мај. „Ја