transparentnost

Македонија

„Транспарентност“: Најнов случај на непотизам е сопругот на Јанкулоска

А1он
Еден од најновите случаи на непотизам претставува изборот на г. Влатко Илиевски – сопругот на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска – за член на
Македонија

Транспарентност: Притворот за Кежаровски е дел од опасната политика на власта

А1он
Драматичното постапување на припадниците на МВР при приведувањето на новинарот Томислав Кежаровски – во случајот „Ореше“ е само уште еден доказ дека по политичкиот дебакл
Македонија

„Транспарентност“: Голем дел од изборната капмања на ВМРО-ДПМНЕ е финансирана нелегално

А1он
Многубројни неправилности и непочитување на законите во трошењето на јавните пари е забележано во финансирањето на изборната кампања на ВМРО ДПМНЕ во 2011 година како
Економија

ТМ: Антикорупциската комисија го преспа трошењето на милионските суми народни пари

А1он
Транспарентност Македонија во месечниот извештај за април предупредува на двојните аршини на Државната комисија за спречување на корупцијата при проверката на имотната состојба на функционерите
Македонија

Осуда од Транспарентност Македонија за насилното протерување на новинарите и пратениците од Собранието

А1он
„Транспарентност Македонија најостро ги осудува насилството и говорот на омраза како и насилното протерување на пратениците од опозицијата од Собранието на РМ. Исто така, го осудуваме