zvrlevski

Македонија

Почина Марко Зврлевски

А1он
Поранешниот републички јавен обвинител, Марко Зврлевски, почина како последица на Ковид-19. Според информации на „А1он“, Зврлевски подолго време се лекувал од вирусот во болнички услови,
Македонија

Зврлевски дал исказ пред дисциплинската комисија во Обвинителството за 27 април

А1он
Поранешниот државен јаавен обвинител, Марко Зврлевски, минатата година дал исказ пред петчлената дисциплинска комисија во Јавното обвинителство за непостапувањето на обвинителите за „крвавиот четврток“. Тој,
Македонија

Maрко Зврлевски отвори адвокатска канцеларија

А1он
Поранешниот државен јавен обвинител, Марко Зврлевски, отвори адвокатска канцеларија. Канцеларијата е отворена во центарот на Скопје, на улицата „Христо Смирненски“. Пријавата во Централниот регистар е
Видео Македонија

(ВИДЕО) Богоевски: Мијалков и Зврлевски во УБК и по кафеани ги договара наредбите

А1он
Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, неговиот баџанак, поранешниот обвинител за организиран криминал и корупција, Јован Илиевски и ексдржавниот обвинител Марко Зврлевски, во УБК и по
Македонија

Советот на обвинители треба да назначи в.д. на местото на Зврлевски

А1он
Советот на јавни обвинители денеска треба да одржи седница на која треба да се назначи вршител на должноста јавен обвинител на Република Македонија, на местото
Македонија

Димков: Постапката за разрешување на Зврлевски е целосно незаконска

А1он
Трајче Димков од ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа прес-конференција на која што рече дека СДСМ станале синоним за хаос, непочитување на законот и дрскост. – Постапката за
Македонија

(ВИДЕО) Шилегов: Нема повеќе „Сваровски“ судство

А1он
Разрешувањето на Зврлевски е прв чекор кон создавање независен и слободен правосуден систем. Нема повеќе „Сваровски“ судство, рече Петре Шилегов од СДСМ. Тој вели дека
Македонија

ВИДЕО: Разрешен јавниот обвинител Марко Зврлевски

А1он
Со 64 гласа „За“ и 0 „Против“, државниот јавен обвинител Марко Зврлевски денска беше разрешен од страна на пратениците во Собранието. Пратениците од опозицијата како
Македонија

Антикорупциска: Зврлевски сега не може да се разреши

А1он
Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) вчера испратила мислење до Собранието на РМ во врска со седницата за разрешување на Марко Зврлевски. Антикорупциска смета дека