mrt

Магазин

МРТ објави конкурс за избор на претставник и композиција за Евровизија 2022

А1он
Македонската Радио Телевизија (МРТ) објавува конкурс за прием на нови, оригинални, необјавени, современи авторски композиции, од кои по пат на натпревар, ќе биде избран претставникот
Македонија

Собранието донесе одлука за распишување конкурси за членови на советите на АВМУ и на МРТ

А1он
Собранието на Република Северна Македонија во рамки на 39. седница денеска го избра Андреј Тасев за член на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги,
Македонија

МРТ и бугарскиот јавен сервис БНТ се договорија да разменуваат програма

А1он
Јавните сервиси Македонската радио телевизија и Бугарската национална телевизија потпишаа меморандум за разбирање, со којшто на реципрочен начин ќе разменуваат вести, детски, музички, забавни, културни
Македонија

АВМУ: Македонските телевизии лани работеле со загуба

А1он
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ја изработи Анализата на пазарот на аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за 2019 година според која вкупните приходи
Македонија

(ВИДЕО) Поповски на дебатата за јавниот сервис: Сѐ уште постојат чудни центри на влијание на нормалното информирање

А1он
Сѐ уште постојат центри на влијание и на отпор за нормалното информирање и за нормална програмска содржина што треба да ја нуди Националната радиотелевизија, истакнал
Македонија

Антикорупциска ќе ги проверува кандидатите за членови на Советот на АВМУ и на МРТ

А1он
Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата на денешната седница ги утврди листите на кандидати доставени на јавни конкурси за избор на членови на
Македонија

Мирис на мртви мачки и расипани тоалети, МРТВ како Чернобил

А1он
Мирис на мртви мачки и расипани тоалети. Вака, долгогодишна вработена ја опишува состојбата во Јавниот сервис МРТВ. Водата која пред некој ден се сливаше по
Македонија

Манчевски повторно го повика програмскиот совет на МРТ да поднесе оставка

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска повторно ги повика членовите на Програмскиот совет на МРТ да поднесат оставки. – Мене ми е
Македонија

Каква програма понуди МРТ за потрошените 6 милиони евра минатата година?

А1он
Македонската радио телевизија во изминатата година потрошила над 6 милиони евра, ова е наведено во Извештајот на МРТ кој се најде пред пратениците за годишната
Култура

Јавна расправа за рестартирање и ревитализација на Музичката продукција на МРТ

А1он
Во малата сала на Центарот за култура „Иљо Антески Смок“ во Тетово денеска се одржа четвртата јавна расправа за рестартирање и ревитализација на Музичката продукција