mrtv

Македонија

Програмскиот совет при МРТ и ЗНМ: На нетранспарентен начин се крати буџетот на МРТ

А1он
Програмскиот совет при МРТ и Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) информираат дека во Собранието на РСМ во моментов се менува Законот за аудио и
Македонија

МАН: Собранието да ги избере новите членови во советите на МРТ и на АВМУ преку постоечкиот закон

А1он
Македонската асоцијација на новинари (МАН) не е изненадена од обидот на власта за партиска контрола врз медиумите во Македонија и со загриженост го следи процесот
Македонија

Членовите на АВМУ и на Советот на МРТВ да се бираат со 61 пратеник, предложи власта, опозицијата бара 2/3 мнозинство

Габриела Димковиќ-Мишевска
Група пратеници од владејачкото мнозинство предложи измени на законот кои се однесуват на изборот на членовите на Програмскиот сервис на МРТВ и Агенцијата за аудиовизуелни
Македонија

Агенцијата за медиуми со финансиска помош за радиодифузерите, речиси половина милион евра одат за МРТВ

А1он
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ќе додели донација за справување со последиците од коронавирусот (COVID-19), во вкупен износ од 105 милиони денари или
Македонија

Од понеделник неформална едукација за учениците и децата на претшколска возраст на МРТВ

А1он
Основците и децата на претшколска возраст од понеделник ќе имаат можност да следат едукативни содржини на трите канали на националниот телевизиски сервис МРТВ, изведени од
Македонија

(ВИДЕО) Поповски на дебатата за јавниот сервис: Сѐ уште постојат чудни центри на влијание на нормалното информирање

А1он
Сѐ уште постојат центри на влијание и на отпор за нормалното информирање и за нормална програмска содржина што треба да ја нуди Националната радиотелевизија, истакнал
Македонија

Граѓаните на пешачки маратон во МРТ, лифтовите на поправка

А1он
Речиси една недела не работи ниту еден од четирите лифтови во зградата на Македонската Радио Телевизија каде се сместени и други органи и министерства. Вработените,
Македонија

Влада на РМ: Санирана состојбата со поплавените простории на МВР во зградата на МРТ

А1он
Преземени се сите неопходни мерки за санирање на состојбата во Македонската радиотелевизија (МРТ) каде изутрината поради пукање хидрант биле поплавени простории на вториот кат кои
Македонија

Помина година, Манчевски реагира: МРТ е срам, дно и под целосна контрола на ВМРО-ДПМНЕ

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски по една година министерување, го кажа тоа за што многумина критикуваа по социјалните мрежи. Прв пат откако