(ВИДЕО) Манчевски: Ќе се бираат заменици директори само на 12 претпријатија формирани од Владата

Од:

Измената на Законот за јавни претпријатија со која се предвидува нова функција – заменик директор се однесува само на 12 претпријатија формирани од Владата, а не и за општинските и тие на Град Скопје, рече министерот за информатичко општество и јавна администрација, Дамјан Манчевски.

dobivaj vesti na viber

Тој смета дека неосновано се направила фама околу Законот бидејќи не се работи за стотици туку за само 12 заменици-директори и, како што рече, не била тајна дека дел од претпријатијата не функционираат добро, но не сакаше да каже кои.

Тој уверува дека целта на измените е подобро функционирање на јавните претпијатија.

Би можело да ве интересира

Протоколите за пристапување на Финска и на Шведска во НАТО на дневен ред на седница на Собранието

(ВИДЕО) Џафери се налути и се закани дека ќе го распушти Собранието бидејќи немаше кворум: Ова не може да се толерира

Кристијан Ландов

Ристески: Ни мртов нема да гласам за ова, да ви се мочам во предавничкиот договор

Во Собрание спречена тепачка меѓу Апасиев од Левица и Костовски од СДСМ

Владата ги осудува нецивилизираните напади во Собранието од страна на опозицијата

(ВИДЕО) Јарески од ВМРО-ДПМНЕ истури црвена боја на говорницата во Парламентот

Горан Наумовски