ФОТО: Што содржат кривичните против Јанко и Миленко

Од:

Коалицијата за сексуални и здравствени права и Хелсиншкиот комитет за човекови права, денеска поднесоа кривични пријави против Јанко Илковски и Миленко Неделковски за основано сомнение дека сториле сериозни кривични дела.

На финалните верзии од пријавите коишто се поденесени во Основното Јавно Обвинителство потписници се:
Коалиција Сексуални и здравствени права на маргинализирани заедници – Славчо Димитров
Хелсиншки Комитет за човекови права на РМ – Уранија Пировска
ЛГБТИ Центар за поддршка – Кочо Андоновски

 

Еве ја содржината на кривичните пријави:

За Јанко Илковски:
JI 01
JI 02

JI 03-1
За Миленко Неделковски:
MN 01
MN 02
MN 03
MN 04-1

Би можело да ве интересира

Светска банка: Економското вклучување на ЛГБТИ луѓето ќе го зголеми БДП на Северна Македонија и Србија

„Фашисти, евтини бугарски проститутки“: Навредите кон македонските Бугари влегоа во извештајот на Европската комисија

Орце Костов

ВИДЕО: Над 2.000 луѓе во Грузија нападнаа ЛГБТ поворка

Предраг Петровиќ

Епископот Јаков со одговор до Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Предраг Петровиќ

Костадин Костадинов влезе во војна со ЛГБТ организациите: Струмица излепена со „пречкртано виножито“

Орце Костов

(ВИДЕО) Претепаниот Кадриески од Струга, откако се почувствува Бугарин, посака да се лекува во Софија

Орце Костов