milenko

Македонија

Хелсиншкиот комитет бара санкции за говорот на омраза во емисијата на Миленко Неделковски

А1он
Од Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија денеска преку соопштение реагираат во врска со регистриран случај на говор на омраза и повикувања на
Македонија

(ВИДЕО) Миленко Неделковски: Ме гледале 10.000 луѓе, а Груевски само 3.000

А1он
„Чувството кога мојата емисија постирана пред 14 часа ја гледале 10.000 луѓе, а емисијата со интервјуто на Никола Груевски постирана пред 24 часа ја гледале
Регион

Бугаринот Динко Вaлев не успеа да дојде до Миленко, го уапсија на граница

А1он
Динко Вaлев од Јамбол, кој стана познат како „ловец на бегалци”, беше уапсен на бугарско-македонската граница. Тој бил запрен од македонските гранични полицајци. Причината за
Македонија

Агенцијата за медиуми утврди дека Канал 5 шири говор на омраза и дискриминација кон ЛГБТИ луѓето

А1он
Канал 5 телевизија со изјавите и ставовите искажани во неколку изданија на емисијата „Миленко Неделковски шоу“ поттикнува и шири дискриминација, нетрпеливост и омраза кон лицата
Македонија

ОБСЕ: Миленко Неделковски ја надмина црвената линија во говорот на омразата

А1он
Советот за етика во медиумите на Македонија деновиве разгледува повеќе случаи на прекршување на етичките стандарди во известувањето, меѓу кои и неодамнешната изјава на Миленко
Македонија

Жарко Трајановски казнет од Судот зашто го нарекол Миленко „шарлатан“

А1он
Жарко Трајановски активист и борец за човекови права, треба да му плати на водителот на Канал 5, Миленко Неделковски, дваесет илјади денари казна. Трајановски во
Македонија

ФОТО: Што содржат кривичните против Јанко и Миленко

А1он
Коалицијата за сексуални и здравствени права и Хелсиншкиот комитет за човекови права, денеска поднесоа кривични пријави против Јанко Илковски и Миленко Неделковски за основано сомнение
Македонија

„Фронт за слобода на изразување“ го осуди говорот на омраза на Неделковски

А1он
„Фронтот за слобода на изразување“ најостро го осуди говорот на омраза од Миленко Неделковски на неговиот портал „Дудинка“, кој според нив поттикнува на насилство кон
Видео Македонија

ВИДЕО: Зврлевски ја прими кривичната пријава за Миленко Неделковски

А1он
Новинарите Бранко Геровски, Ацо Кабранов, Билјана Секуловска, Петрит Сарачини поднесоа кривична пријава против Миленко Неделковски. Причина е колумната на Неделковски на сајтот Дудинка каде пишува
Македонија

„Фронтот за слобода на изразување“ го осуди говорот на омраза на Миленко Неделковски

А1он
„Фронтот за слобода на изразување“ испрати соопштение во кое најостро го осудува говорот на омраза кој поттикнува ликвидација на учесници на ТВ Дебата. „Говорот на