(ВИДЕО) Претепаниот Кадриески од Струга, откако се почувствува Бугарин, посака да се лекува во Софија

Од:

Бекир Кадриески, копретседателот на бугарското здружение „Шемето“ кој беше претепан во Струга, сака да дојде во Софија за да продолжи со лекувањето, бидејќи се сомнева дека Македонија, чиј државјанин е, ќе му помогне.

Во „Денот почнува“ на националната телевиија БНТ тој коментира дека денеска се чувствува подобро, но истакна дека во болницата не се направени никакви испитувања, само му биле препишани лекови.

Според него, лекарите не биле особено трогнати од неговите повици за помош.

– Рекоа: кога ќе дојде редот, можеш да се сликаш“, вели Кадриески, кој се пожали на стомачни болки и главоболки.

Тој посочи дека го видел својот напаѓач, но немал блиски односи со него. Напаѓачот и се предал на полицијата.

Другиот копретседател на „Шемето“ – Бугаринот Живко Чакракчиев, синоќа замина за Струга да се види со својот колега.

„Денеска ќе се сретнам со полицијата за да дознаам што се презема за случајот. Она што досега го разбирам е дека напаѓачот навистина се предал, министерот за внатрешни работи на телевизија изјави дека ќе биде сослушан. Во исто време познаници на напаѓачот му се јавуваат на Кадриески, му праќаат луѓе дома да го натераат да оди на средба со напаѓачот за да се разбереме“, објасни тој.

Според сите сметки, се чини дека властите сакаат да ги прикријат работите и случајот да изгледа приватен, а не како злосторство од омраза, смета Чакрукчиев.

Кадриески инаку е државјанин на Македонија, а нема бугарски пасош кој може да го извади само ако има документи за бугарско потекло и потпише дека се чувствува како Бугарин. Првото го нема, но второто дека има бугарска самосвест се чини е доволно за властите во Бугарија да кажат дека инцидентот е извршен поради говор на омраза, слично како во случајот со Христијан Пендиков.

За Кадриески не се очекува претседателот Румен Радев да испрати службен авион, како што тоа го направи за Пендиков кој сепак имаше многу посериозни повреди кои ги излекува во Софија. А, поради стравот од луѓето во својата родна земја, Пендиков доби бугарски пасош со државни почести, платено лекување и стан во Софија.

Би можело да ве интересира

Во Струга пронајдена почината жена

Автомобил излета од „Партизанска“ во Струга, тешко повреден е возачот

Горан Наумовски

Дарко Паскоски го извади светиот крст од водите на студениот Црн Дрим во Струга

А1он

Тешко повредена жена-пешак во Струга

А1он

Струга доби затворен пливачки базен после две децении

Орце Костов

„Кучиња се дават во крв додека некој се радува на победа“: Помеѓу Охрид и Струга изграден ринг за борби

Орце Костов