Бугарско МНР: Фактите ќе покажат дали случајот во Струга е кривично дело од омраза

Од:

Министерството за надворешни работи добило информација за напад извршен денеска врз претседателот на здружението на месни Бугари во Северна Македонија – „Шемето“ од градот Струга.

Според првичните податоци, на жртвата и била укажана лекарска помош и била примена во локална болница.

„Вработен во Генералниот конзулат во Битола е испратен и сега се наоѓа во градот Струга.

Во моментов се расчистуваат фактите околу случајот и дали е резултат на кривично дело од омраза“, велат од бугарското МНР.

Би можело да ве интересира

Во Струга пронајдена почината жена

Автомобил излета од „Партизанска“ во Струга, тешко повреден е возачот

Горан Наумовски

Дарко Паскоски го извади светиот крст од водите на студениот Црн Дрим во Струга

А1он

Тешко повредена жена-пешак во Струга

А1он

Струга доби затворен пливачки базен после две децении

Орце Костов

„Кучиња се дават во крв додека некој се радува на победа“: Помеѓу Охрид и Струга изграден ринг за борби

Орце Костов