Милков: Историската комисија е заслужна што утре заеднички ќе го славиме Свети Климент Охридски

Од:

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков рече дека заедничката историска комисија има најголеми заслуги што утре неговата земја и Македонија ќе го прослават заеднички делото на Свети Климент Охридски.

– Сакам да одбележам дека за првпат ја празнуваме дејноста на Свети Климент Охридски кој е еден од најпознатите ученици на светите браќа Кирил и Методиј кои ние ги почитуваме.
Заслугата заеднички да чествуваме некој празник оди кај историската комисија и сакам да ја пофалам работата нејзина затота што придонесува за развојот на нашите односи – рече Милков пред македонско-бугарскиот форум кој ги собра бизнисмените од двете земји.
Бујар Османи истакна дека високо на агендата во разговорите бил говорот на омраза за кој пронашле начин да го спречат.

– Говорот на омраза беше високо на агендата во разговорите помеѓу Бугарија и Македонија. Тоа што го констатираме заеднички е дека најдобреиот начин да се спречи говорот на омраза, доколку доминира позитивниот говор на нашите држави. Јас мислам дека со министерот Милков се видов десетина пати и тоа беше целта, да се гледаме често и да не дозволиме некој друг да ни наметне лоша агенда. Бизнис форумот е токму тоа, да го пополни сериозен простор во нашите односи – рече Османи.

За Милков, изјавата на бугарскиот пратеник Костадин Костадинов не ја изразува националната позиција на бугарската влада и апелираше да не се концентрира вниманието врз политичари кои имаат екстремни ставови.

– Ќе се радуваме ако медиумите го пренесуваат тоа што го мисли мнозинството на бугарските граѓани и политичари, а не на поединци.

Би можело да ве интересира

Бугарската десничарска партија не успеа да формира влада

Горан Наумовски

Османи: Владата која што доаѓа нема одговорност кон Преспанскиот договор, но има обврска да го почитува

Горан Наумовски

Османи: Членство во ЕУ на сите учесници во ПСЈИЕ е гаранцијата за стабилноста и наш приоритет

Горан Наумовски

Борисов со убедливо водство на изборите во Бугарија

A1on

„Галуп“ предвидува победа на ГЕРБ на изборите во Бугарија

A1on

Бугарија в недела повторно на предвремени избори, шести во последните три години

Орце Костов