Амбасадорот Ангелов ќе се врати ако Османи и Милков започнат дијалог на високо ниво

Од:

Ако се обезбедат услови за почнување на дијалог на високо ниво меѓу Бугарија и Македонија или ако премиерот Ковачевски го убеди колегата Донев дека ќе се подобрат односите, амбасадорот Ангел Ангелов ќе се врати во Скопје.

Ова го најави министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков коментирајќи ја одлуката на Софија да го повлече амбасадорот Ангелов поради минатонеделниот настан во кој беше претепан охриѓанецот Христијан Пендиков.

– Ние одлучивме да го повлечеме амбасадорот и тоа е координирано од највисоко ниво. Тоа е национален и правилен одговор. Таму можеби не се дава такво значење за ситуацијата, но амбасадорот Ангелов ни е неопходен тука за да се координираме. Тој би можел да се врати во Скопје кога ќе се создадат услови за тоа, односно ако започне дијалог на високо министерско ниво во кое амбасадорот по принцип учествува на тие разговори. Или ако на некаков начин разговорот на премиерите денес ги олабави односите, тогаш може да разговараме за враќање на амбасадорот во Скопје – рече Милков.

Шефот на дипломатијата на Бугарија посочи дека доколку Северна Македонија го попречи пристапот на бугарските политичари и ги прогласи за персона нон грата, тоа би било без преседан.
„Ако тоа се случи, тоа ќе биде без преседан. Немам информации дека две земји членки ги прогласиле своите граѓани за персона нон грата. Ова ќе биде без преседан и ќе бара одговор без преседан. Ангел Џамбаски со сите свои маани е известувач за Македонија во Европскиот парламент “, истакна Милков.

Бугарија ќе бара гаранции од властите во Македонија дека локалните институции ќе ги исполнат своите функции.

„Бугарите и луѓето со бугарска самосвест немаат доверба во македонските институции, таквите поплаки што ги поднесуваат не се разгледуваат или ако се разгледаат добиваат негативен резултат, а овие Бугари стануваат жртви на малтретирање и закани. Треба да се увериме дека македонските институции ќе започнат со своите функции. Комисијата за заштита и спречување на дискриминацијата наместо да ги разгледува извештаите, се сврте против нив.

Под овој притисок, кој се врши таму, Бугарите во Северна Македонија немаат многу опции – или да престанат со своите активности и да се поклонат, или да се вратат во Бугарија. Тоа мора да биде дел од нашиот дијалог таму за да може да се прекине овој маѓепсан круг – се жалат тие, а тоа им се враќа назад. Нападнат е бугарски клуб, членовите на тој клуб се повикани на распит во полиција и не се знае во кое својство. Ова е главниот проблем, што какви механизми и да поставиме, ако не се институциите, нема да има резултати“, посочи тој.

Би можело да ве интересира

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Ана Ололовска

„Сите ваши деца ќе умрат“ – Македонска организација испратила закани за бомби во училиште во Бугарија

Орце Костов

Северна Македонија, Црна Гора, Косово и Албанија ја основаа Западнобалканската четворка

Горан Наумовски

Милков: Кога Македонија ќе го смени Уставот, тогаш ќе се отворат преговорите со ЕУ

Орце Костов

Ковачевски држеше лекции по Устав: Македонците во Бугарија треба индивидуално да си го остварат правото на самоопределување

Орце Костов

Само 169 Бугари од Македонија ќе гласаат на изборите во Бугарија, во Охрид не се пријавил ниту еден

Орце Костов