bugarija dogovor

Македонија

Заев: Македонија и Бугарија имаат разговори, се прават напори за наоѓање решение

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска нагласи дека македонската и бугарската страна имаат разговори и дека целта е земјата да оди напред, за што верува дека од
Македонија

Османи: Нема нов договор, туку зајакнување на комуникацијата со Бугарија

А1он
Нема нов договор со Бугарија, туку зајакнување на меѓусебната комуникација на сите нивоа, порача денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој преку својот Фејсбук
Македонија

Во Скопје утре и задутре десетта средба на Македонско-бугарската комисија

А1он
Прашања и теми во насока на надминување на истриографските спорови, но и прашања кои во изминатиов период претставуваа пречка во работата на Комисијата ќе бидат
Македонија

Македонските власти инстистираат на почитување на добрососедството, Берлин со надеж дека првата Меѓувладина конференција ќе се одржи во декември

А1он
Засилени дебати и во Северна Македонија и во Бугарија изминатите денови, по бугарскиот појаснувачки меморандум, во кој меѓудругото се негираат македонскиот јазик и македонската нација,
Македонија

Сузан Шуц: Односите меѓу С.Македонија и Бугарија се „многу сложени и комплицирани“

А1он
Сузана Шуц, директорка за Југоисточна Европа, Турција и земјите од ЕФТА во германското Министерство за надворешни работи, изјави дека решавањето на проблемите на Западен Балкан
Македонија

Во С.Македонија се зголемува антибугарската реторика, удел во тоа имаат руските служби, тврдат бугарски аналитичари

А1он
Во Северна Македонија и Србија се зголемува антибугарската реторика, а удел во тоа имаат руските служби, тврди Милен Керемедчиев, поранешен бугарски заменик-министер за внатрешни работи,
Македонија

Бугарски професор: Софија треба да го смени начинот на размислување во однос на Скопје

А1он
Софија треба ја смени својата позиција и начинот на размислување во однос на Скопје, смета бугарскиот универзитетски професор Михаил Иванов, кој беше советник за етнички
Македонија

Бугарија ризикува да падне во изолација во ЕУ со вето на преговорите на С. Македонија

А1он
Евентуално вето од Софија на преговорите на С. Македонија би било апсурдно бидејќи е спротивно на официјално декларираната политика на Бугарија за поддршка на евроинтеграциите
Македонија

Неевропски предлози од Софија, но убеден сум дека ќе најдеме решение, вели Заев

А1он
Разговорите меѓу министерот за надворешни раобти Бујар Османи и премиерот Бојко Борисов беа добри, но разговорите меѓу министерката Екатерина Захариева и министерот Бујар Османи не