dogovor bugarija

Регион

Вонреден коалициски совет за Македонија во Софија

А1он
На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков. Главна тема на коалицискиот совет
Македонија

Следна средба на Историската комисија со Бугарија дури во септември

А1он
Од македонското Министерство за надворешни работи информираат дека следната средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања ќе се одржи во септември.
Македонија

(ВИДЕО) Захариева: Очигледно Петков се заложил да го тргне ветото без да се исполнат обврските

А1он
Бугарија има двојна надворешна политика. Министерството за надворешни работи е исклучено од разговорите меѓу премиерот и неговите колеги од Северна Македонија. Очигледно Кирил Петков се
Македонија

Маричиќ: За време на француското претседателство треба да се направи обид за решение со Бугарија​

А1он
Заменик претседателот на Влада задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, денес во своето обраќање на форумот „100 дена Влада“ ги презентираше состојбите и напредокот во
Македонија

Ковачевски: Дијалог базиран врз европски вредности е решение за кој било отворен спор

А1он
Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, на седницата за пратенички прашања во Парламентот објасни и за текот на разговорите со Република Бугарија. „Од формирањето на оваа
Регион

ВИДЕО: Петков демантира дека за јуни е договорено паѓање на ветото за Македонија

А1он
Ветото во јуни треба да го поместиме, а не да го укинеме, истакна бугарскиот премиер Кирил Петков во интервју за бугарската телевиизија „Нова“. Тој ги
Македонија

Ковачевски: Антифашистичката определба е дел од нашиот национален идентитет

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски со видео обраќање се осврна на провокациите што по повод отворањето на бугарскиот клуб во Битола поттикнаа говор на омраза и недоверба
Македонија

Воспоставената соработка на меѓувладината работна група за европска соработка

А1он
Меѓувладината работна група за европска соработка – зелена транзиција, дигитална трансформација и владеење на правото продолжи со својата работа и активности, денеска во Скопје. Заменик-претседателот
Македонија

Следната средба на Историската комисија ќе биде на 12 мај

А1он
Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија ја одржа 18-тата средба на 31 март и 11 април 2022 година
Македонија

Ковачевски – Петков: Новата динамика во комуникацијата на работните групи дава оптимизам

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски на маргините на Состанокот на премиерите на земјите членки на НАТО од Jугоисточна Европа што денеска се одржа во Софија, оствари билатерална