kiril petkov

Регион

Петков: Следната недела ќе се разговара за составот на новата влада на Бугарија

А1он
Следната недела ќе се разговара за составот на идниот кабинет што ќе го предложи „Продолжуваме со промените“, изјави премиерот во оставка и копретседател на владејачката
Регион

Радев денеска ќе го врачи мандатот за состав на новата бугарска влада

А1он
Претседателот на Бугарија Румен Радев ќе и го врачи првиот мандат за формирање нова влада на најголемата политичка групација во Народното собрание „Продолжуваме со промените“.
Регион

Петков: Руската амбасада во Софија може да има 43 дипломати наспроти 12-те бугарски во Москва

А1он
Бугарската влада го пренесе ставот на премиерот во оставка Кирил Петков по повод нотата на руската амбасадорка во Софија Елеонора Митрофанова до бугарското Министерство за
Македонија

Радев и Петков му потврдиле на Макрон дека го прифаќаат предлогот кој попладнево пристигна во Скопје

Орце Костов
Францускиот претседател Емануел Макрон добил потврда од претседателот на Бугарија, Румен Радев и од премиерот во оставка, Кирил Петков дека го прифаќаат предлогот кој попладнево
Македонија

Петков: Скопје има избор за сопствената иднина, Брисел ги поддржа бугарските позиции

А1он
Бугарскиот премиер Кирил Петков рече дека Скопје веќе има избор за сопствената иднина, а Бугарија успеала да ги заштити своите национални интереси по гласањето „за“
Македонија

Петков го повика Ковачевски да прифати компромис

А1он
Бугарскиот премиер Кирил Петков ја повика Македонија да ја искористи можноста, откако бугарскиот Парламентот даде зелено светло на „францускиот предлог“ за интеграција на Македонија во
Регион

Петков: Во понеделник ќе поднесам оставка од функцијата премиер на Бугарија

А1он
Премиерот на Бугарија Кирил Петков во понеделник ќе поднесе оставка од владата, изјави тој за бугарските медиуми во Брисел, каде што учествува на Самитот на
Македонија

Кирил Петков: Нема изгледи за укинување на ветото на овој самит

Орце Костов
Бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков, кој не го преживеа гласањето за доверба на неговата влада, во Брисел изјави дека нема изгледи за деблокирање на
Регион

Петков: Ќе има нови министри во следната влада на „Промените продолжуваат”

А1он
Не е време да се кажам кои ќе бидат новите министри, кога претседателот на Бугарија Румен Радев, ќе и го додели мандатот на „Промените продолжуваат“,
Регион

Петков одново ќе биде кандидат на „Продолжуваме со промената“ за нов премиер, тврдат бугарски медиуми

А1он
Досегашниот бугарски премиер Кирил Петков ќе биде номиниран од политичката партија „Продолжуваме со промената“ за премиер по изгласаната недоверба на неговиот кабинет. Тоа го потврди