Петков: Секој предлог за РСМ што отстапува од нашиот став ќе помине низ парламентот

Од:

Секој предлог од нашите европски партнери за Република Северна Македонија, кој отстапува од рамковниот став на Бугарија од 2019 година, веднаш да биде проследен до Комисијата за надворешна политика на Националното собрание.

dobivaj vesti na viber

Ваквата одлука Владата ќе гласа на денешната седница, најави премиерот Кирил Петков.

Одлуката ќе ги обврзе претставниците на Бугарија во Комитетот на постојани претставници и Советот за општи работи да не одобруваат каква било одлука за Северна Македонија што отстапува од нашата рамковна позиција без експлицитна согласност од Националното собрание.

„Вака избегнуваме секакви шпекулации дека оваа влада сама ќе направи што било на тема Северна Македонија, а ова прашање треба да го реши само Народното собрание. Тоа треба да ја заврши оваа дебата“, рече премиерот Кирил Петков.

Владината одлука за која во моментов расправа кабинетот се состои од две точки:

Секој предлог на француското претседателство со ЕУ, земја-членка или ЕК за одобрување почеток на преговорите за членство меѓу РСМ и Албанија, направен во подготовка или на состанок на Комитетот на постојаните претставници или на Советот за општи работи, што отстапува од рамковната позиција на Советот на министри од 2019 година, веднаш да се испрати до Комисијата за надворешна политика на Националното собрание.

Претставниците на Република Бугарија во Комитетот на постојаните пратеници и Советот за општи работи не треба да се согласат со предлозите од точка 1 се додека за нив не расправа Народното собрание, а во случај на отфрлање од Националното собрание да изразат негативен став. .

Би можело да ве интересира

Отворен новиот објект на бугарскиот Културно-информативен центар

Катерина Павлова-Николовска

Бојко Борисов најави средба со Кирил Петков

Претседателот на Бугарија Румен Радев ќе има консултации со партијата на Кирил Петков и Асен Василев, Борисов нуди нови консултации

Османи – Милков: Не треба да дозволиме провокациите на поединци и групи да ги загрозат добрососедските односи

Нова вербална нота за Бугарија: МНР реагира на територијалните претензии кон Македонија

Кирил Петков: ГЕРБ, откако победи на изборите во Бугарија, мора да формира влада

Горан Наумовски