Olaf Solc

Свет

Шолц: Путин е секогаш многу љубезен

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц зборуваше за неговите телефонски разговори со рускиот претседател Владимир Путин, пишува Rheinische Post. „Ова се долги разговори, понекогаш час, понекогаш час
Регион

Макрон, Шолц и Мелони му испратија писмо на Вучиќ

А1он
Во Претседателството на Република Србија стигнало писмо потпишано од претседателот на Франција, Емануел Макрон, канцеларот на Германија, Олаф Шолц и претседателката на Советот на министри
Свет

Западното оружје нема да се користи за напади на руска територија ветил Зеленски

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц рече дека Зеленски се согласил дека оружјето доставено од Запад нема да се користи за напад на руска територија. „Постои консензус
Свет

Шолц: Ќе разговарам со Путин

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажан телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на Кремљ
Свет

Шолц: Германија секогаш ќе ја поддржува Украина, но НАТО не смее да влезе во конфликтот

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави денеска дека Германија секогаш ќе биде предводник на поддршката на Украина во војната против Русија, но ќе се обиде да
Свет

Шолц: Војната во Украина нема да се претфори во судир помеѓу НАТО и Русија

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Берлин ќе остане сојузник на Киев се додека е потребно и ќе продолжи да испорачува оружје, вклучително и
Свет

Путин не им честита Нова година на Бајден, Макрон и на Шолц

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин нема да им ја честита Новата година на американскиот претседател Џо Бајден, францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц,
Свет

Шолц: Русија веќе не се заканува со нуклеарна војна

А1он
Ризикот рускиот претседател Владимир Путин да користи нуклеарно оружје во војната во Украина е намален како одговор на меѓународниот притисок, изјави во интервју германскиот канцелар
Регион

Шолц гледа ново расположение во ЕУ за членството на Западен Балкан во Унијата

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во Тирана изјави дека забележал ново, попозитивно расположение меѓу членките на Европската унија за можноста земјите од Западен Балкан да
Свет

Шолц го предупреди Западот: Кина и Русија се најголемата закана

А1он
Олаф Шолц го предупреди Западот да „избегне создавање нова Студена војна со делење на светот на блокови“. Во написот за магазинот Форин аферс, германскиот канцелар