solc

Регион

Шолц: Вучиќ и Курти ќе го спроведат договореното

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека преговорите во Брисел со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и со премиерот на Косово, Албин Курти, не пропаднале
Свет

Разговор кој може да го промени текот на војната: Шолц сака да зборува со Путин и да побара од него една работа

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека наскоро планира телефонски да разговара со рускиот претседател Владимир Путин и да побара од него да ги повлече
Свет

Time го вклучи Шолц на листата на 100 највлијателни луѓе во 2023 година

А1он
Американскиот магазин Тајм го вклучи германскиот канцелар Олаф Шолц на својата листа на 100 највлијателни луѓе во 2023 година. Тајм за Шолц, вклучен во категоријата
Свет

Шолц: Мировните преговори можат да започнат кога Путин ќе сфати дека не може да победи

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави денеска дека преговорите за завршување на војната во Украина можат да започнат само кога рускиот претседател Владимир Путин ќе разбере
Свет

Шолц: Ќе разговарам со Путин

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажан телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на Кремљ
Свет

Шолц: Нема да испраќаме војници и авиони во Украина

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во Бундестагот ја образложи владината одлука за испорака на тенкови „Леопард 2“ на Украина и истовремено ја отфрли можноста за
Свет

Борис Писториус назначен за нов министер за одбрана на Германија

А1он
Актуелниот министер за внатрешни работи на сојузната покраина Долна Саксонија, Борис Писториус, ќе биде нов министер за одбрана, соопшти германската влада. Среќен сум што Борис
Свет

Реакции за оставката на германската министерка за одбрана: „Мизерно ги водеше нашите сили“

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц ќе се обиде многу брзо да именува нов министер за одбрана, изјави неговата портпаролка, откако претходно денеска актуелната министерка Кристин Ламбрехт
Свет

Шолц: Германија ќе продолжи внимателно да го разгледува испраќањето оружје во Украина

А1он
Германија ќе продолжи „многу внимателно да го мери секој чекор“ и да се консултира со своите сојузници за понатамошна испорака на оружје за Украина, изјави
Свет

Шолц: Во интерес на Германија и Европа е Балканот да се приклучи на ЕУ

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц  нагласи дека е во интерес на Германија и Европа останатите земји од Балканот да се приклучат на Европската Унија. Говорејќи во