Петков го повика Ковачевски да прифати компромис

Од:

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја повика Македонија да ја искористи можноста, откако бугарскиот Парламентот даде зелено светло на „францускиот предлог“ за интеграција на Македонија во ЕУ.

dobivaj vesti na viber

Тој во интервју за бриселскиот портал „Политико“ го повика македонскиот премиер Димитар Ковачевски, да биде храбар и да го прифати компромисот, што го предлага француското Претседателство со ЕУ, со кој ќе ја отвори вратата за Скопје да започне формални преговори за членство во ЕУ.

„Како политичар треба да се одлучи, која е мојата цел на ова место? Дали мојата цел е да бидам стабилен? Или мојата цел е да ја водам нацијата, да направам чекор напред? Не е удобно да се оди во таа насока. И мислам дека таква одлука сега треба да направи Димитар Ковачевски. Да бев на негово место немаше да размислувам двапати. Ако може да влезе во историјата со отворање на вратата за Северна Македонија во ЕУ, мислам дека тоа е добро достигнување за еден премиер. Но, потребна е храброст“, вели Петков за „Политико“.

Би можело да ве интересира

Арсовски: Ковачевски да се извини на македонскиот народ затоа што ја носи државата кон ново национално предавство

Катерина Павлова-Николовска

Донев: Почнува план за финансиска стабилизација на „Булгаргаз”

А1он

(ВИДЕО) Ковачевски: Не постои поголем патриотизам од носењето државнички одлуки

Катерина Павлова-Николовска

Петков: Додека Трифонов пееше за Македонија, неговите министри без контрола бараа милијарди левови

Ковачевски оддаде почит на Никола Карев, првиот претседател на Крушевската Република

Ковачевски: Илинденците со оружје во рака се бореле за нашата генерација