Кирил Петков: Нема изгледи за укинување на ветото на овој самит

Од:

Бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков, кој не го преживеа гласањето за доверба на неговата влада, во Брисел изјави дека нема изгледи за деблокирање на отворањето на преговорите со Северна Македонија на овој самит на ЕУ.

„Нема изгледи за укинување на ветото на овој самит“, рече Петков по пристигнувањето на самитот на лидерите на ЕУ и Западен Балкан, јави дописникот на новинската агенција Хина од Брисел, а пренесе телевизијата Н1.

Петков изјави дека зеленото светло за укинување на ветото на Северна Македонија во бугарскиот парламент треба да биде одржливо решение, без разлика кој е на власт во Софија.

Бугарските парламентарци во средата и изгласаа недоверба на владата на премиерот Кирил Петков, што предизвика политичка криза во земјата за време на војната во Украина и зголемена инфлација.

Петков ја обвини бугарската опозиција дека го користи македонското прашање за да ја уценува неговата влада секогаш кога стравуваат дека ќе бидат откриени нови корупциски скандали додека биле на власт.

Би можело да ве интересира

Ковачевски за ставањето на Анѓушев на „црната листа“ на САД: Тоа се сериозни наводи, останува нашите институции да постапат

Ковачевски за Мицкоски: Прикривање на докази е кривично дело, ако ги има, треба да ги достави до МВР или ОЈО

Ковачевски: Расчистувањето на грозоморните убиства е доказ за важноста на меѓународната соработка со партнерите

Парламентарните и вториот круг од претседателските избори ќе се одржат на 8 мај, првиот круг од претседателските избори на 24 април

Предраг Петровиќ

Ковачевски: Пензиите веќе пораснаа во просек за 5.000 денари, просечната плата е над 600 евра, минималната плата е двојно поголема и ќе продолжат да растат по закон, а не по предизборни ветувања

Ковачевски: Пензиите ги зголемивме на историско ниво, има 100 милиони евра повеќе за 2024 и антикризни мерки, поддршката е системска, а не предизборна