dogovor bugarija

Македонија

Следната средба на Историската комисија ќе биде на 12 мај

А1он
Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија ја одржа 18-тата средба на 31 март и 11 април 2022 година
Македонија

Ковачевски – Петков: Новата динамика во комуникацијата на работните групи дава оптимизам

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски на маргините на Состанокот на премиерите на земјите членки на НАТО од Jугоисточна Европа што денеска се одржа во Софија, оствари билатерална
Регион

Британскиот министер за Европа во Бугарија, се разговараше и за дијалогот меѓу Софија и Скопје

А1он
Министерката за надворешни работи на Бугарија Теодора Генчовска го прими британскиот министер за Европа и Северна Америка Џејмс Клеверли, кој е во дводневна работна посета
Македонија

СЕП: Успешен состанок на работната група за евроинтеграции, договорени активности важни за двете земји

А1он
Од Секретаријатот за европски прашања информираат дека денеска во Софија, македонската владина делегација составена од заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ,
Македонија

Напредок во работата на Историската комисија со Бугарија

А1он
Во заедничкото соопштение по 17-тата средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, која се одржа во Софија,
Македонија

Ковачевски – Петков: Дијалогот носи решенија за заедничка европска иднина

А1он
На маргините на Минхенската безбедносна конференција, во тек е средба на премиерот Димитар Ковачевски со премиерот на Република Бугарија Кирил Петков. „На средбата во насока
Македонија

Влада: Нови можности за соработка во културата, образованието и науката, туризмот и младите и спортот меѓу Македонија и Бугарија

А1он
Во Владата денеска се одржа вториот состанок на четвртата Работна група за продлабочување на билатералната соработка меѓу владите на Северна Македонија и на Бугарија во
Македонија

Одржана четврта средба на експертските групи на македонското и бугарското МНР

А1он
Денеска во Софија се одржа четвртата рунда експертски разговори меѓу тимовите на министерствата за надворешни работи на Република Северна Македонија и Република Бугарија, ангажирани во
Регион

Караџов: Ги имаме сите претпоставки да покажеме дека работната група е моторот што ќе го искористи политичкиот импулс и ќе ги придвижи билатералните односи во вистински правец

А1он
Ги имаме сите предуслови да покажеме дека работната група е моторот што ќе го искористи политичкиот импулс и ќе ги придвижи нашите билатерални односи во
Македонија

Петмина министри од Бугарија и Македонија ќе учествуваат на работна средба во Софија

А1он
Тројца министри од Бугарија и двајца од Македонија утре ќе учествуваат на состанок на меѓуресорската работна група за соработка во инфраструктурата, транспортот и поврзувањето, сопштија