Следната средба на Историската комисија ќе биде на 12 мај

Од:

Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија ја одржа 18-тата средба на 31 март и 11 април 2022 година во Скопје.

dobivaj vesti na viber

„Средбата помина во позитивна атмосфера, со отворен дијалог и размена на ставови по однос на позициите и интерпретациите на минатото за ХI и XII век.

До крајот на годината се планирани уште вкупно четири средби на Комисијата. Наредната средба ќе биде одржана во Софија на 12 и 13 мај 2022 година“, информираат од Министерството за надворешни работи.

Би можело да ве интересира

Рама и Мета го поздравија „укинувањето на ветото“ од страна на бугарскиот парламент

А1он

Бугарската комисија за надворешна политика го усвои предлогот на Христо Иванов за Македонија

А1он

Ковачевски: Нема да го коментираме францускиот предлог додека не е усогласен во ЕУ

Ана Ололовска

Иванов: Францускиот предлог е во Комисијата за надворешни работи, треба да биде повикана министерката Теодора Генчовска

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Лидерот на „Демократска Бугарија“: Францускиот предлог за C. Македонија е исклучително добар за нас

Ана Ололовска

Петков: Нема да донесам никаква одлука за С. Македонија, без да бидам поддржан од Собранието

Ана Ололовска