Следна средба на Историската комисија со Бугарија дури во септември

Од:

Од македонското Министерство за надворешни работи информираат дека следната средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања ќе се одржи во септември.

„На 12 и 13 мај 2022 година во Софија се одржа 19-тата средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија.

На средбата, во конструктивна атмосфера членовите на Комисијата водеа дискусија на која беа разменети неколку предлог идеи за препораки за учебниците од основното образование кои се однесуваат на средновековниот и раноосманлискиот период. На средбата беа усогласени и потпишани записници од претходните средби. Со заемен договор на двајцата копретседатели на Комисијата, договорено е наредната средба на Комисијата да се одржи во средината на септември 2022 година“, се наведува во соопштението од МНР.

Би можело да ве интересира

Рама и Мета го поздравија „укинувањето на ветото“ од страна на бугарскиот парламент

А1он

Бугарската комисија за надворешна политика го усвои предлогот на Христо Иванов за Македонија

А1он

Ковачевски: Нема да го коментираме францускиот предлог додека не е усогласен во ЕУ

Ана Ололовска

Иванов: Францускиот предлог е во Комисијата за надворешни работи, треба да биде повикана министерката Теодора Генчовска

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Лидерот на „Демократска Бугарија“: Францускиот предлог за C. Македонија е исклучително добар за нас

Ана Ололовска

Петков: Нема да донесам никаква одлука за С. Македонија, без да бидам поддржан од Собранието

Ана Ололовска