(ВИДЕО) Адвокатите ќе се жалат за висината на казната за македонските војници во ИСИС

Од:

Адвокатот Сашко Христовски Липски бранител на еден од седумте македонски војници на ИСИС по изрекувањето на пресудата истакна дека висината на затворската казна е превисока за кривичното дело кое го сториле и дека за истата ќе биде упатена жалба до Апелацискиот суд.

– Овие луѓе биле ранети во Сирија, повеќе од 1 година престојувале во воени затвори, тоа е казната за нив, оваа казна што денеска беше изречена е превисока, вели Липски.

Бранителот Љупчо Веселиновски исто така смета дека изречената казна затвор од 6 години е превисока како и дека во одлуката треба да им се смета и притворот кои го одлежале во воените затвори во Сирија.

– Според меѓународното право притворот од повеќе од 1 година во Сирија треба да им се смета во висината на казната. За одлуката ќе поднесеме жалба до Апелацискиот ауд, реч Веселиновски.

По признавање на кривичното дело „Учество во странска војска, паравоени или параполициски формации и терористичка организација“ Кривичниот суд на обвинетите Елмедин Османи, Ахмед Џенгис, Орхан Жупани, Буњамин Фето, Ибрахим Шабани и Алмир Миртовски им одреди затворска казна од 6 години додека пак обвинетиот Сафет Рамадани кој ги организирал овие македонски државјани да заминат во Сирија доби затворска казна од 9 години.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Во Ирак пронајдена масовна гробница со повеќе од 100 тела

Ана Ололовска

Пентагон: Талибанците и натаму имаат блиски врски со Ал Каеда

Ана Ололовска

Вашингтон ја удвои наградата за апсење на новиот лидер на ИД

Ана Ололовска

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот врз новинарите во Кабул

Ана Ололовска

ИД: Вирусот е божја казна, следат нови напади

Ана Ололовска

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

Ана Ололовска