(ВИДЕО) Уапсени се тројца нашинци кои војувале за ИСИС во Сирија

Од:

Во акција на МВР, Агенцијата за национална безбедност и Република Франција уапсени се три лица македонски државјани, кои во текот на 2014 година на територија на Сирија се приклучиле во вооружените формации на терористичката организација Исламска држава – ИСИС и како борци активно учествувале во воените дејствија.

„Во изминатиот период, лицата О.С (28), Р.С.(33) и М.Г (26), беа предмет на интерес на безбедносните служби и во меѓународна соработка на МВР и АНБ со други партнерски безбедносни служби, активностите резултираа со истовремена синхронизирана полициска акција спроведена на територија на Република Северна Македонија и Франција, при што се лишени од слобода две лица во нашата држава и едно лице во Франција, а сите се државјани на Република Северна Македонија. Постапувајќи по наредби за претреси во дом и други простории издадени од судија за претходна постапка, денеска, во утринските часови, од страна на МВР беа извршени претреси на две локации во Скопје кај О.С и Р.С, каде се пронајдени и одземени огнено оружје, муниција, мобилни телефони и други електронски уреди кои можат да содржат дополнителни докази за извршеното кривично дело – велат од МВР.

Полицијата до Обвинителството денеска поднесе кривична пријава против наведените лица за сторено кривично дело „служба во непријателска војска“.

Би можело да ве интересира

17-годишник со турско потекло е уапсен во Виена поради планирање терористички напад

Ердоган: Турските разузнавачи го убија лидерот на Исламската држава

Ана Ололовска

Во Германија уапсени се браќа од Сирија обвинети за планирање терористички напади

(ВИДЕО) Тројца полицајци загинаа, а осум се повредени во оружен инцидент во Ингушетија

Белгиските власти обвинија седум лица за „можни терористички напади“

Британката која се приклучи на Исламска држава, не може да се врати во Велика Британија

Ана Ололовска