isis

Свет

Ирачките сили убиле тројца терористи на Исламската држава

А1он
Ирачките безбедносни сили убиле тројца терористи на Исламска држава во утринска рација во северен Ирак, еден ден откако терористите убија 11 ирачки војници, јави агенцијата
Македонија

Стејт департмент: Вкупно 127 македонски граѓани стапиле во терористички групи во ИД, 38 биле убиени, 69 се вратиле, 19 останале

А1он
Северна Македонија во 2020 година беше дел од Глобалната коалиција за пораз на ИД (Исламска држава). На нејзина територија немаше терористички напади и не е
Свет

ОН: Исламска држава извршила воени злосторства во ирачки затвор

А1он
Шефот на тимот на ОН што ги истражува злосторствата во Ирак, Кристијан Ричер, изјави дека екстремисти на џихадистичката група Исламската држава (ИД) извршиле воени злосторства
Свет

Исламска држава повторно нападна на северот на Ирак – убиени петмина курдски борци

А1он
Во бомбашки напад на Исламската држава (ИД) на пат во северен Ирак загинаа пет припадници на курдските сили, додека четворица се ранети, јавија американските медиуми.
Свет

САД воведоа санкции за финансиските посредници на Исламска Држава

А1он
По серијата терористички напади во Кабул, за кои одговорност презеде џихадистичката група Исламска држава (ИД), САД денеска воведоа санкции за лица обвинети дека дејствувале како
Свет

Поради терористичка закана од ИД, во САД се заоструваат безбедносните мерки

А1он
Полицијата во американската сојузна држава Вирџинија го засили своето присуство на клучни цели во областите во непосредна близина на главниот град на САД поради потенцијалната
Свет

Насрала: Исламска држава има за цел да започне граѓанска војна во Авганистан

А1он
Лидерот на либанскиот Хезболах, Саид Хасан Насрала рече дека терористичката организација Исламска држава има за цел да ги разгори тензиите и да го внесе Авганистан
Свет

Во Ирак уапсен финансискиот шеф на терористичката Исламска држава

А1он
Ирачкиот премиер Мустафа ал-Кадеми соопшти дека е уапсен Сами Џасим ал-Џабури, кого САД го бараат поради управување со финансиите на терористичката група Исламска држава. „Џабури,