isis

Свет

ИСИС објави фотографии од терористите што го спроведоа нападот во Шри Ланка

А1он
Исламската држава ја презеде одговорноста за бомбашките напади во Шри Ланка, во кои во неделата беа убиени најмалку 320 лица, изјави Амак, новинската агенција на
Македонија

(ВИДЕО) Адвокатите ќе се жалат за висината на казната за македонските војници во ИСИС

А1он
Адвокатот Сашко Христовски Липски бранител на еден од седумте македонски војници на ИСИС по изрекувањето на пресудата истакна дека висината на затворската казна е превисока
Македонија

(ВИДЕО) По шест години затвор за седумте македонски војници на ИСИС

А1он
Кривичниот суд во Скопје ги осуди на 6 години затворска казна шестмината македонски војници кои биле дел од паравоената формација на ИСИС, додека за еден
Свет

Трамп: Европа да ги прими назад заробените борци на ИД и да им суди

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп истакна дека САД бараат од европските сојузници да „примат назад повеќе од 800“ борци на Исламска држава, кои се заробени во
Македонија

Предупредување од Американската амбасада за зголемен ризик од терористички напад во Северна Македонија

А1он
Американската амбасада во Скопје објави предупредување дека постои зголемен ризик од терористички напад на територијата на Република Северна Македонија. – Постои зголемен ризик од терористички
Македонија

МВР: Спроведена акција за спречување можен терористички напад на ИСИС

А1он
Полицијата спроведе оперативно-тактички мерки и претреси на неколку локации поврзани со потенцијални планови и намери за извршување на терористички акт на територијата на нашата држава
Свет

СДФ: Борбата против ИД влезе во завршна фаза

А1он
Борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД) влегува во завршна фаза, соопшти денеска бунтовничката алијанса Сириски демократски сили (СДФ), во која доминира групата Сили за
Свет

Експерти од ОН: ИД не е поразена, отсега ќе напаѓа на поинаков начин

А1он
Експертите на ОН сметаат дека екстремистите на терористичката група Исламска држава и натаму претставуваат огромна и растечка закана низ целиот свет. Во извештајот доставен до
Свет

Египетската армија ликвидирала 40 членови на ИСИС

А1он
Египетските вооружени сили за време на долгата безбедносна операција на Синајскиот Полуостров, каде што членовите на вооружената група Исламска држава во Ирак и Левант се